Zapchany nos to wielka przeszkoda dla każdej kobiety sukcesu. Kiepskie samopoczucie, mniej energii oraz gorszy wygląd – oto główne problemy związane z przewlekłym nieżytem nosa. Jak uporać się z tym problemem?
Odpowiednia diagnoza – pierwszy krok do sukcesu
By podjąć skuteczną walkę z wiecznie zapchanym nosem, należy przede wszystkim zdiagnozować problem. Nie zawsze jest to proste. Wiele kobiet wychodzi z założenia, że nieżyt nosa jest w ich przypadku skutkiem ciągłych problemów z przeziębieniem. Dodatkowym utrudnieniem jest to, iż najsilniejsze problemy tego typu pojawiają się wiosną – w okresie, gdy i alergeny, i przeziębienia sprawiają nam tak wiele problemów. Co może ułatwić nam rozpoznanie problemu? Przede wszystkim czas trwania dolegliwości. Przeziębienie, nawet to najbardziej uciążliwe, jest problemem przejściowym, któremu dodatkowo towarzyszą kaszel, gorączka oraz ogólne osłabienie organizmu. Jeśli problemy z zapchanym nosem utrzymują się przez dłuższy czas i nie towarzyszą im inne symptomy przeziębienia, należy założyć, że nieżyt nosa jest problemem wywołanym przez otaczające nas alergeny. Dodatkowym objawem, który często towarzyszy takim dolegliwościom, są podrażnienia spojówek. Zaczerwienie i ból oczu, który towarzyszy obrzękom błony śluzowej nosa, jest najlepszym dowodem na to, że przyczyną naszych dolegliwości jest alergia. Co można zrobić w takiej sytuacji?
Alergie – powszechny problem współczesnego świata
Uczulenia stają się coraz poważniejszym problemem współczesnego świata. Jak wynika z badań, nawet co czwarty Polak może mieć problemy z nieżytem nosa właśnie z powodu alergii. Z każdym rokiem powiększa się grono alergików, coraz dłuższa staje się też lista znanych alergenów. Na szczęście w parze z tymi problemami idą postępy w medycynie, dzięki czemu alergicy mogą korzystać z coraz bardziej skutecznych leków. Co współczesna medycyna może zaoferować tym, którym życie utrudnia alergiczny nieżyt nosa? Coraz lepsze efekty daje kuracja lekami przeciwhistaminowymi, które na polskim rynku zajmują coraz ważniejsze miejsce.
Jakich alergenów warto unikać?
W walce z alergicznym nieżytem nosa pomóc też może profilaktyka, a dokładniej – ograniczenie kontaktu z tymi czynnikami, które są odpowiedzialne za problemy z samopoczuciem. Jakie alergeny można obarczyć winą za problemy z nieżytem nosa? W tej kategorii dominują pyłki roślin w okresie ich kwitnienia oraz zarodniki grzybów pleśniowych obecne w powietrzu przez cały rok. Walka z pyłkami jest wyjątkowo trudna, można za to ograniczyć dolegliwości wywołane przez zarodniki. Jak? Wietrzenie wnętrz, w których przebywamy najczęściej, troska o utrzymanie mieszkania i miejsca pracy w porządku – oto podstawy, o których każda osoba walcząca z alergią powinna pamiętać.
Alergiczny nieżyt nosa jest problemem uciążliwym, z którym musimy nauczyć się żyć. Im wcześniej dowiemy się, jakie czynniki są przyczyną naszych problemów, tym szybciej uda nam się znaleźć odpowiednie leki oraz podjąć kroki, które pozwolą nam zminimalizować dolegliwości związane z alergią.
Źródło zdjęcia: shutterstock