Każdy z nas chciałby mieć piękny i zdrowy uśmiech, a głównym wyznacznikiem takiego stanu są przede wszystkim proste zęby. W dzisiejszych czasach coraz częściej obserwuje się wady zgryzu, głównie u najmłodszych – jest to wynikiem nieprawidłowych nawyków, utrwalanych od najwcześniejszych lat życia. Właśnie z tego powodu liczba osób, które decydują się na założenie aparatu ortodoncyjnego, stale wzrasta. Kiedy warto zdecydować się na noszenie aparatu korygującego wady zgryzu?
Badanie zgryzu
Powszechnie wiadomo, że korygowanie wszelkich wad przynosi najlepsze efekty, jeśli zostanie rozpoczęte już w wieku dziecięcym. Dlatego na pierwsze badanie poprawności zgryzu warto zabrać dziecko już w wieku 6-7 lat, kiedy pojawią się już wszystkie zęby mleczne (dlibra.umlub.pl:8080/Content/15/2011_014.pdf). Podczas takiego badania ortodonta dokona dokładnego przeglądu jamy ustnej małego pacjenta i zdecyduje, czy zaobserwowane wady wymagają jakiejkolwiek interwencji. Należy jednak pamiętać, że badanie w wieku 6-7 lat może nie być w pełni miarodajne – w tym wieku zęby stałe dopiero zaczynają się wyrzynać, a to właśnie ich topografia odpowiada za efekt estetyczny.
Badanie należy powtórzyć w wieku 12-13 lat, kiedy wszystkie zęby stałe są już na swoim miejscu – jest to zresztą najbardziej optymalny wiek, aby rozpocząć leczenie korekcyjne. „Nękanie” dzieci wizytami u ortodonty pozwala na wczesne wykrycie nieprawidłowości w ustawieniu zębów, dlatego leczenie może trwać o wiele krócej i dawać lepsze rezultaty niż w przypadku dorosłych.
Jaki aparat wybrać?
Ruchome (zdejmowane) aparaty ortodontyczne stosowane są najczęściej u dzieci do 13 roku życia, które nie posiadają jeszcze w pełni ukształtowanego uzębienia stałego. Takowe urządzenia są zakładane na kilkanaście godzin dziennie, w dogodnych dla dziecka porach – wymagają jednak dużej samodyscypliny, nie tylko u dzieci, ale również u rodziców. Chodzi tu przede wszystkim o częste wizyty kontrolne, podczas których specjalista dopasowuje ustawienie aparatu, obserwując na bieżąco wyniki leczenia. Aparat stały najczęściej wybierany jest przez osoby po 13 roku życia. Zbudowany jest z dopasowanych do zębów zamków osadzonych na łuku i przyklejonych do zębów za pomocą specjalnego kleju, nie ma więc możliwości usunięcia go i ponownego założenia. Warto pamiętać, aby zarówno badanie zgryzu, jak też wykonanie aparatu zlecić renomowanej placówce, oferującej szeroki wachlarz usług, takiej jak tyska Klinika Stomatologiczna Viscardi.