Planując karierę w branży edukacyjnej, musisz być gotowa na nieustanne doskonalenie swoich umiejętności i pogłębianie wiedzy. Co więcej, wiele zawodów wymaga nie tylko ukończenia kierunku licencjackiego lub magisterskiego, ale także zdobycia odpowiednich kwalifikacji zgodnych z rozporządzeniami Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jeżeli chcesz je uzyskać, to najlepszym sposobem są podyplomowe studia pedagogiczne, dzięki którym dodatkowo zwiększysz swoją konkurencyjność na rynku pracy.
Dlaczego warto rozważyć studia podyplomowe z pedagogiki?
Jak wspomnieliśmy już wcześniej, w wielu przypadkach studia podyplomowe z pedagogiki nie są opcją, a wręcz koniecznością. To właśnie one pozwalają na zdobycie kwalifikacji niezbędnych do wykonywania zawodu pedagoga szkolnego lub specjalnego, nauczyciela języka obcego lub przedmiotu zawodowego czy terapeuty integracji sensorycznej.
Dzięki ukończeniu podyplomowych studiów pedagogicznych możesz nie tylko uzyskać kwalifikacje zawodowe. To także sposób na automatyczne zwiększenie swojej konkurencyjności na tle pozostałych kandydatów, którzy zakończyli swoją edukację na etapie licencjata i magistra. To z kolei oznacza nie tylko większe możliwości, jeśli chodzi o zdobycie wymarzonej pracy, ale także możliwość ubiegania się o podwyżkę albo awans w aktualnym miejscu zatrudnienia.
Jak połączyć karierę ze studiami podyplomowymi z pedagogiki?
Jeśli już teraz pracujesz w branży edukacyjnej, to z pewnością wiesz, jak wymagające i czasochłonne są twoje obowiązki zawodowe. Godziny dopasowane do planu lekcji czy harmonogramu placówki, konieczność regularnych spotkań z kadrą czy rodzicami już po lekcjach, a nawet dodatkowe zajęcia w wielu przypadkach uniemożliwiają kontynuację nauki wyższej w formie stacjonarnej. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest zapisanie się na podyplomowe studia pedagogiczne online, na których wykłady i ćwiczenia odbywają się w całości przez internet, za pośrednictwem platformy e-learningowej. Prowadzi je między innymi Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego (więcej informacji znajdziesz tutaj: https://studia-pedagogiczne.pl/kontakt). Pamiętaj tylko o tym, że niektóre kierunki studiów podyplomowych z pedagogiki, choć z części teoretycznej mogą zostać ukończone przez internet, to wymagają także dodatkowej realizacji praktyk.
Gdzie szukać zatrudnienia po podyplomowych studiach pedagogicznych?
To, gdzie będziesz mogła szukać zatrudnienia po ukończeniu studiów pedagogicznych, zależy głównie od wybranego kierunku. Jeśli ukończysz bibliotekoznawstwo, możesz starać się o pracę w bibliotece szkolnej lub miejskiej, po organizacji i zarządzaniu oświatą – na stanowisku kierowniczym w dowolnej placówce edukacyjnej, po pedagogice leczniczej – w szpitalach, domach seniora czy ośrodkach pomocy społecznej, a po doradztwie zawodowym – w agencjach pośrednictwa pracy, administracji samorządowej czy poradniach specjalistycznych.