Inspirowana rodzinną historią autorki brutalna, szczera i pełna pasji opowieść o dokonywaniu niemożliwych wyborów, a także o niezwykłej umiejętności podtrzymywania płomienia nadziei w najmroczniejszych chwilach.
To także opowieść o trudnej polskiej historii, w której splatają się losy Polaków i Ukraińców, wojna zbiera najokrutniejsze żniwo, a emigracja zamiast wyborem staje się koniecznością.
„A co się wydarzy, jeżeli podkradnie się miłość i położy ci dłoń na ramieniu, co wtedy?”
Nastoletnia Lena uczy się całymi dniami, by spełnić swoje marzenie – studiować medycynę w Krakowie i zostać lekarką. Wie bowiem, że nie pozwoli, by stereotypy dotyczące powinności młodej dziewczyny zrujnowały jej własną wizję tego, jak powinna wyglądać przyszłość. Życie ma jednak dla niej inny plan. Niespodziewane małżeństwo, macierzyństwo, oderwanie od rodziny, a następnie wybuch drugiej wojny światowej i wygnanie na Syberię – to wszystko sprawia, że Lena na nowo musi zdefiniować swoje pragnienia i sens życia.
„myślisz, że czeka cię przyszłość, jaką wybierzesz?”
Ludzie z kości to powieść o tym, jak poskładać swoje życie, gdy wydaje się, że żadne kawałki już do siebie nie pasują.
Powieść o tym, jak ogromną rolę potrafi odegrać przypadek.
Powieść o potędze natury, która potrafi jednocześnie koić i stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo.
Wreszcie o tym, jak niewiele trzeba, by świat stanął w ogniu, by ludzie zwrócili się przeciwko sobie, by wszystko co znane, stało się względne.
„Byli kiedyś ludzie zrobieni ze skóry i kości – zaczyna on. – Kobieta i mężczyzna, których przyciągało do siebie coś, czego nie potrafili nazwać ani zrozumieć”
Paula Lichtarowicz urodziła się w Wielkiej Brytanii. Studiowała literaturę angielską i psychologię. Pracowała w różnych zawodach, by w końcu odkryć, że jej powołaniem jest pisanie. Ludzie z kości to jej trzecia powieść.
„Znakomita powieść, która zabiera czytelników w rodzinną podróż wypełnioną pasją, tęsknotą, żalem i wreszcie akceptacją wyborów dokonanych przed laty”,
Heather Morris, autorka Tatuażysty z Auschwitz
„Rozdzierające serce, a jednocześnie podnoszące na duchu znakomite, fascynujące studium przetrwania i odporności emocjonalnej”
„Daily Mail”
„Sugestywny i ujmujący obraz rodzinnego życia”
„The Times”