Tytuł wystawy : „Reaktywacje”
Wernisaż wystawy 05.05.2014 o godz. 19:00.
Wystawa trwać będzie do 16.05.2014r.
Kurator wystawy: Joanna Dąbrowska
Wystawa organizowana jest przez Art Show Galeria
Miejsce wystawy : Galeria Schody, ul Nowy Świat 39 w Warszawie
Prezentowane podczas wystawy dzieła, to najnowsze obrazy Olgi Bukowskiej będące powrotem „do dzieciństwa”, ucieczka w formę dziecięco-prymitywną, próba reaktywacji w sobie oraz w odbiorcy dziecięcego spojrzenia na świat, spojrzenia : czystego, prostego i nieskażonego.
Wystawa Olgi Bukowskiej „Reaktywacje” jest inna od dotychczasowych wystaw Artystki.
Jest odpowiedzią na ciągłe pytanie ze strony świata, odpowiedzią na świat taki, jaki jest, z jego sprzecznościami, niepewnością i zagrożeniami. Artystka uciekła w formę dziecięco-prymitywną, próbując niejako reaktywować w sobie i w odbiorcy dziecięce spojrzenie na świat: czyste, proste i nieskażone. Ten powrót „do dzieciństwa” związany jest z dydaktyczną działalnością Olgi – która w Londynie prowadzi „Studio Twórczości Imaginarium” – przeznaczone głównie dla dzieci. Współpraca z nimi okazała się wymianą: ich czystość w podejściu do sztuki zainspirowała Artystkę do przedsięwzięcia eksperymentu „reaktywacji”. Pod ich wpływem, a także inspirowana twórczością takich mistrzów jak Jean Dubuffet, w całkowitej izolacji od świata, otoczona muzyką, podjęła trud wydobycia pierwotnej, dziecięcej wizji człowieka i tego, co go otacza. Uproszczenie formy połączyła z charakterystyczną dla siebie kolorystyką, operowaniem kontrastami oraz dodała znaczący element abstrakcji. Odpowiedź Artystki na świat nie sprowadza się jednakże tylko do operowania formą i spontanicznego wyrażania uczuć. W jej obrazach niejednokrotnie można odnaleźć całą głębię symboliki zawierającej przekaz dla tych, którzy potrafią ją odnaleźć i odczytać.
Olga Bukowska
Urodziła się w Kijowie, w rodzinie artystów malarzy i dorastała „z pędzlem w ręku”. Ojciec Olgi, wszechstronny malarz Jerzy Szerstobitow zajmuje się wszelkimi rodzajami sztuki malarskiej, matka Antonina pisaniem ikon. W takim układzie życia Olga zamiast zabawek miała nieograniczony dostęp do farb i dużych formatów papieru. Spędzając dzieciństwo w środowisku artystycznym Kijowa stała się samorodną malarką od urodzenia. Gdy miała osiem lat, jej prace (portrety) zostały wybrane na wystawę sztuki dziecięcej w Paryżu. Cechowały się one wyjątkową jak na dziecięcy wiek autorki głębią psychologiczną ukazywanych postaci. Swoje pierwsze linoryty Olga zaczęła wycinać i drukować w wieku 11 lat.
Obdarzona talentem muzycznym zakończyła szkołę muzyczną w klasie fortepianu oraz szkołę pantomimy, a następnie została absolwentką prestiżowej szkoły dyrygentów Eugeniusza Kustowskiego w Moskwie. Swoje obrazy prezentuje szerszemu gronu odbiorców od 2005 roku. W chwili obecnej studiuje na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego w pracowni malarstwa prof. Stanisława Białogłowicza.
Zajmuje się różnymi rodzajami grafiki, rzeźbą, a w malarstwie uprawia najprzeróżniejsze style. Interesuje ją każdy rodzaj sztuki – od sztuki ludowej i prymitywnej poprzez impresjonizm, ekspresjonizm do abstrakcji. Główną jej inspiracją w malowaniu pozostaje muzyka; jest ona jej natchnieniem, kieruje danym momentem tworzenia obrazu. Ogromną rolę w jej twórczości odgrywa spontaniczność i emocje. Cechuje ją ogromna pracowitość oraz pragnienie poszukiwań artystycznych, eksperymentów i podejmowania nowych wyzwań. Przedmiotem jej twórczości najczęściej jest człowiek i jego przeżycia, od radości poprzez zadumę do smutku.
W swojej dotychczasowej drodze artystycznej brała udział w wystawach:
– 2012 wystawa poplenerowa w Galerii „Kraina Sztuki” w Jaśle
– 2012 pierwsze wyróżnienie w konkursie „Obraz roku” w Łańcucie
– 2013 wystawa indywidualna w Galerii Sztuki „Akwarium” w Gdyni
– 2014 wystawa indywidualna w Galerii „St. Praga” w Warszawie
– 2014 wystawa zbiorowa w Ciechocinku ,Galeria „Pod Dachem Nieba”