- Rolls-Royce prezentuje Prywatną Kolekcję Phantom Scintilla
- Inspirowana gracją, energią oraz eterycznym pięknem Spirit of Ecstasy
- Figurka Spirit of Ecstasy wykonana z pięknej ceramiki
- Przywołuje na myśl grecką rzeźbę z marmuru Nike z Samotraki, która była inspiracją dla figurki
- Praca “Celestial Pulse” zajmuje miejsce w Galerii, zaś animowane światła Bespoke Starlight Headliner przedstawiają ulotny charakter Spirit of Ecstasy
- Najbardziej skomplikowany design wnętrza drzwi, jaki kiedykolwiek wykonano w samochodzie Rolls-Royce’a
- Wszystkie 10 egzemplarzy znalazło już klientów na całym świecie
„Szybkość z ciszą, brak wibracji, tajemnicze okiełznanie wielkiej energii i piękny żywy organizm o niezwykłej gracji”.
Claude Johnson, Managing Director, Rolls-Royce Limited – oryginalny opis figurki Rolls-Royce’a z 1910 r.
Od ponad wieku Spirit of Ecstasy symbolizuje elegancję i ludzkie osiągnięcia, inspirując niezliczone dzieła sztuki, od muzyki po fotografię i poruszający obraz. W 2024 roku, w którym marka obchodzi 120. rocznicę powstania, Rolls-Royce Motor Cars składa hołd swojej ponadczasowej muzie w wyjątkowej prywatnej kolekcji o nazwie Phantom Scintilla. Limitowana do zaledwie dziesięciu egzemplarzy na całym świecie, ta wspaniała kolekcja celebruje eteryczne piękno, wdzięk i dziedzictwo Spirit of Ecstasy.
Projekt Rolls-Royce’a Phantom Scintilla przywołuje cud ulotnej obecności Spirit of Ecstasy: jego wykwintne elementy wnętrza zostały zainspirowane pozornym ruchem jej szat podczas jazdy samochodu.
Dedykowane hafty pojawiające się w całym wnętrzu obrazują elegancki dynamizm Spirit of Ecstasy. Kulminacją tego motywu jest skomplikowana praca umieszczona w tzw. Galerii. Projekt nawiązuje do pochodzenia figurki poprzez odniesienia do marmuru paryjskiego: to właśnie w tym materiale, ponad 2000 lat temu, nieznany geniusz klasycznej Grecji wyrzeźbił Nike z Samotraki, posąg, który zainspirował Claude’a Johnsona do oryginalnego pomysłu na maskotkę Rolls Royce’a.
Phantom Scintilla wywodzi swoją nazwę od łacińskiego słowa oznaczającego „iskrę” – jasny błysk, widoczny tylko przez chwilę. Odnosi się to do pierwszego przebłysku inspiracji Claude’a Johnsona dla maskotki, wspomnianego wcześniej greckiego posągu i oddaje eteryczny wdzięk Spirit of Ecstasy – coś, co można dostrzec tylko przez chwilę – gdy przejeżdża samochód – ale co pozostawia trwałe wrażenie.
NOWY ROZDZIAŁ W STAREJ HISTORII
W 1910 roku dyrektor zarządzający Rolls-Royce’a Claude Johnson zlecił rzeźbiarzowi i ilustratorowi Charlesowi Sykesowi stworzenie maskotki Rolls-Royce’a. Wówczas Johnson miał już w głowie inspirację: podczas podróży do Paryża odwiedził Luwr i był pod wielkim wrażeniem greckiego marmurowego posągu bóstwa zstępującego z niebios – Skrzydlatej Nike z Samotraki, pochodzącego z 190 r. p.n.e.
Sykes uważał jednak, że posąg był zbyt dominujący, aby być odpowiednim tematem. Sam często podróżował Silver Ghostem i wierzył, że delikatniejsza, bardziej eteryczna postać lepiej wyrazi wdzięk, ciszę i subtelną moc marki. Obecnie powszechnie przyjmuje się, że inspiracją do stworzenia Spirit of Ecstasy była postać Eleanor Thornton, sekretarka i kochanki lorda Montagu. Tworząc projekt Phantoma Scintilli, członkowie zespołu Bespoke Collective powrócili częściowo oryginalnej inspiracji Johnsona, wprowadzając nowe materiały i subtelne odniesienia do urzekającej wizji Nike z Samotraki.
MATERIALNA MAGIA
Słynny posąg został wyrzeźbiony w marmurze paryjskim, drobnoziarnistym białym marmurze wydobywanym w starożytnej Grecji na wyspie Paros. Materiał ten, znany ze swojej czystości i blasku, pozwala światłu przenikać na głębokość kilku centymetrów, nadając mu połysk, który wydaje się pochodzić z wnętrza.
Figurka Spirit of Ecstasy Phantoma Scintilli otrzymała ceramiczne wykończenie, które umiejętnie nawiązuje do tekstury marmuru paryjskiego, zachowując jednocześnie znaną kobiecość i eteryczność – ikonę Rolls-Royce’a, która ostatecznie łączy wizje zarówno Johnsona, jak i Sykesa.
„Zafascynowaliśmy się właściwościami marmuru paryjskiego i materiał ten stał się przedmiotem naszych badań przez wiele miesięcy. Aby stworzyć wyraźne i eleganckie połączenie ze słynnym posągiem, opracowaliśmy ceramiczne wykończenie, które oddaje półprzezroczystość i czystość tego wyjątkowego kamienia i doskonale oddaje eteryczną naturę naszej ikony”.
Celina Mettang, Bespoke Colour and Material Designer, Rolls-Royce Motor Cars
NA ZEWNĄTRZ: INSPIRACJA Z GRECJI
Nadwozie Phantoma Scintilli jest w dwukolorowym wykończeniu Bespoke. Górna część nadwozia jest w kolorze Andalusian White, a dolna w kolorze Thracian Blue, inspirowanym kolorami morza wokół wyspy Samotraki, skąd pochodzi posąg Nike z Samotraki. Subtelny metaliczny płatek naśladuje blask światła słonecznego na wodzie. Ręcznie malowane podwójne paski Coachline i obramowanie wnętrza kół w kolorze Spirit Blue dopełniają całości.
WNĘTRZE: EKSPRESYJNY RUCH
Wnętrze wypełniają elementy wzornictwa, tekstury i grafika inspirowane ekspresyjną, dynamiczną formą Spirit of Ecstasy – całość jest wynikiem intensywnej współpracy między projektantami Bespoke i rzemieślnikami. Grafika „płynie” po kabinie, obejmując pasażerów nieprzerwanym strumieniem energii.
„Chcieliśmy stworzyć pojedynczą grafikę, która wygląda niemal jak akwarela – nazywamy to „malowaniem nitką”. Aby stworzyć efekt luminescencji, użyliśmy czterech różnych kolorów, grubości nici i orientacji ściegów. W ten sposób hafty pojawiły się w miejscach nigdy wcześniej nie eksplorowanych w Rolls-Royce’ach. Osiągnęliśmy największą gęstość haftu, jaką kiedykolwiek widziano w samochodzie marki”.
Katrin Lehmann, Bespoke Colour and Material Designer, Rolls-Royce Motor Cars
„Przełożenie tego projektu na trójwymiarową formę było wspaniałym wyzwaniem twórczym. Osiągnięcie odpowiedniego poziomu szczegółowości, tekstury i wrażliwości dotykowej haftu wymagało ponad dwóch i pół roku ścisłej współpracy z naszym zespołem projektowym Bespoke, Praca na dwóch rodzajach płócien – skórze i tkaninie – dodała kolejnego poziomu złożoności, ponieważ materiały te reagują na szwy na różne sposoby. 36 indywidualnie haftowanych paneli musiało być starannie dobranych, aby idealnie do siebie pasowały i stworzyły we wnętrzu płynny motyw „.
Brienny Dudley, Bespoke Craft Specialist, Rolls-Royce Motor Cars
Haftowany motyw na drzwiach – najbardziej złożony wzór wnętrza drzwi, jaki kiedykolwiek widziano w Rolls-Royce’ach – składa się z 633 000 przeszyć łączących nici Blue Grey, Arctic White, Spirit Blue, Powder Blue i Pastel Yellow, uzupełnionych podświetlanymi perforacjami. W nocy haft nabiera hipnotyzującego, luminescencyjnego blasku i wydaje się świecić od wewnątrz. Siedzenia są tapicerowane tkaniną diagonalną z subtelnym odblaskowym połyskiem, zapewniając dodatkową złożoność współgrania materiałów we wnętrzu. 236 500 szwów naniesionych nićmi w kolorach Blue Grey, Arctic White i Spirit Blue kontynuuje złożoną grafikę rozciągającą się na czterech wyściółkach drzwi.
PRACA “CELESTIAL PULSE” W GALERII
Centralnym elementem Phantoma Scintilli jest umieszczona w Galerii praca artystyczna wykonana na zamówienie. Dzieło to, zatytułowane Celestial Pulse, składa się z siedmiu wstęg, z których każda jest indywidualnie frezowana z litego aluminium, a następnie ozdobiona tym samym drobnoziarnistym ceramicznym wykończeniem, co figurka Spirit of Ecstasy. Krawędzie są wypolerowane na lustrzany połysk, dzięki czemu łapią światło, tworząc wrażenie ruchu i płynności.
Oryginalny projekt maskotki Rolls-Royce’a autorstwa Claude’a Johnsona znajduje się na wytłoczonej tabliczce ukrytej w schowku na rękawiczki. Słowa te, napisane w 1910 roku, wspaniale oddają istotę prywatnej kolekcji Phantom Scintilli: „Prędkość z ciszą, brak wibracji, tajemnicze okiełznanie wielkiej energii i piękny żywy organizm o wspaniałej gracji„.
ROZŚWIETLANA PODSUFITKA „FLEETING MOMENT”
ELEMENTY DODAJĄCE GRACJI
Motyw ruchu jest kontynuowany na tylnych stolikach. Przedstawia go delikatna grafika oddająca płynność ruchu Spirit of Ecstasy. Motyw jest nakładany techniką maskowania na błyszczącą, opalizującą powierzchnię, a następnie ręcznie szlifowany i pokryty matowym wykończeniem, tworząc iluzję dwóch subtelnych, zmieniających się kolorów. Cały drewniany zestaw jest wykonany w kolorze Arctic White i wykończony lakierem z opalizującymi metalicznymi cząsteczkami. Aby osiągnąć ten efekt, rzemieślnicy nakładają do 19 warstw lakieru – proces ten w jednym samochodzie zajmuje ponad 190 godzin.
Nazwa Private Collection jest wygrawerowana na polerowanych tabliczkach ze stali nierdzewnej. Każde zamówienie jest dostarczane z pokrowcem samochodowym.