Coraz większa liczba osób decyduje się na rozpoczęcie przygody z e-commerce. Rozwój rynku sprawia, że można tu znaleźć bardzo ciekawe możliwości zarobku. Podstawą jest jednak wybór takiej platformy, która będzie w pełni funkcjonalna i dostosowana do potrzeb. Jakie opcje są dostępne? Na co zwracać uwagę przede wszystkim? Podpowiadamy.
Jak wybrać dobrą platformę dla sklepu internetowego? Rynek oferuje obecnie wiele ciekawych możliwości. Jedną z nich jest np. PrestaShop. Niezależnie od konkretnego wyboru warto jednak stawiać na rozwiązania, które będą funkcjonalne i praktyczne w długim czasie. Na co konkretnie powinno się uważać? Oto garść przydatnych informacji.
Wybór platformy dla sklepu internetowego. Jakie opcje są dostępne
Dlaczego wybór platformy jest tak istotny i powinno się w tym przypadku nawiązać współpracę z profesjonalną firmą (sprawdź choćby ofertę https://coolbrand.pl/)? W gruncie rzeczy jest to najważniejszy element w planowaniu całej strategii rozwoju sklepu internetowego. Nawet wtedy, gdy początkowo sprawdzają się doraźne rozwiązania, trudności mogą pojawić się w przyszłości wraz z rozwojem przedsięwzięcia.
Jakie opcje można wybrać jeśli chodzi o platformę dla sklepu internetowego? Opcje są w zasadzie trzy:
- wybór gotowej platformy opłacanej poprzez abonament;
- skorzystanie z darmowego oprogramowania open source;
- tworzenie indywidualnego projektu we współpracy z profesjonalną firmą.
Oczywiście ostatnia opcja daje największą elastyczność i multiplikuje możliwości. To propozycja zwłaszcza dla dużych sklepów internetowych lub takich, które w przyszłości spodziewają się poszerzenia asortymentu i zwiększenia sprzedaży.
Platforma e-commerce: ważne kwestie do rozważenia
Co brać pod uwagę przy wyborze platformy dla sklepu internetowego? Z reguły chodzi o:
- Wykonawcę godnego zaufania. Może się wydawać, że jest to kwestia oczywista, ale niekiedy o niej zapominamy. Firma współpracująca z nami przy tworzeniu i wdrażaniu platformy powinna mieć dobrą opinię. Chodzi tutaj o czas realizacji projektu, wykorzystane rozwiązania lub tak podstawową kwestię, jak dobra współpraca podczas pracy nad sklepem internetowym. Warto sprawdzać nie tylko opinie na forach, ale i wystawione referencje.
- Atrakcyjne ceny. Zawsze ograniczony budżet jest problemem. Należy go jednak odnosić do realiów rynkowych. Nie warto przepłacać, ale podejrzanie niskie kwoty także powinny budzić wątpliwości. Mogą się w nich kryć niezapowiadane koszty lub słaba jakość.
- Możliwość integracji. Połączenia z hurtowniami, systemami płatnościowymi, wysyłkowymi lub programami magazynowo-księgowymi decydują o funkcjonalności sklepu internetowego. To inwestycja w przyszłość zwłaszcza wtedy, gdy planowana jest ekspansja biznesu.
- Działanie platformy w dotychczasowych projektach. Warto poznać już zrealizowane projekty po to, by można było przekonać się o realnych możliwościach danej oferty.
- Hosting. Musi być wydajny i bezpieczny. Warto też upewnić się, że firma oferująca dane rozwiązania bierze kwestię hostingu na siebie.