Rok 2022 przyniósł nam wysoką inflację, w związku z czym nasze oszczędności szybko topnieją, nawet kiedy pozostają nieruszane na koncie oszczędnościowym lub lokacie. Chcąc je zabezpieczyć przed utratą wartości, warto pomyśleć o ich ulokowaniu w innej formie. Rozwiązaniem może być inwestycja w złoto. Cechuje się ona stosunkowo niewielkim ryzykiem inwestycyjnym, co jest na pewno sporą zaletą dla wielu osób.
Z drugiej strony trudne czasy skłaniają też do „odmrażania” swoich oszczędności. Warto przy tym pamiętać o potencjale złota użytkowego. Szczególnie jeśli posiadamy starą czy nieużywaną biżuterię tego typu – wówczas dobrym wyjściem będzie skontaktowanie się z firmą, prowadzącą skup złota. Co warto wiedzieć o skupie i sprzedaży złota w nadchodzącym 2023 roku? O tym przeczytasz więcej w niniejszym artykule.
Fenomen złota
Na początek wyjaśnijmy sobie, skąd się bierze współczesna „gorączka złota”? W porównaniu z innymi pierwiastkami złoto należy do rzadkości w przyrodzie. Z uwagi na swoją wyjątkowość od stuleci ma status wysoko cenionego metalu szlachetnego, wykorzystywanego do kunsztownych zdobień oraz wyrobu prestiżowej biżuterii. Dawniej złoto używano w systemie monetarnym. Pomimo odejścia od tej praktyki do dziś stanowi popularną formę lokowania kapitału finansowego.
Inwestowanie w złoto w różnych formach
Pieniądze można lokować w złoto zakupione, ale także posiadane już w rodzinnym „skarbcu”. Często biżuteria, szczególnie ta wysokiej próby, staje się przedmiotem handlu. Jej dodatkowa wartość wynika z pracy wykonanej przez jubilera. Nic dziwnego, że drogocenne piękno przyciąga tak wiele uwagi. Jednak obok złota użytkowego, popularnością cieszy się też skup złota inwestycyjnego. Sztabki, złoto „papierowe”, monety kolekcjonerskie czy monety bulionowe to najchętniej wybierane formy inwestowania w złoto.
Gdzie najkorzystniej i najbezpieczniej sprzedać złoto?
Przy spieniężaniu inwestycji ważne jest też miejsce na sprzedaż złota – cena, jaką skupujący są skłonni zapłacić za ten kruszec, będzie uzależniona od specyfiki tego miejsca. Złoto można sprzedać:
- w lombardzie;
- u jubilera;
- w banku;
- w skupie złota.
Obserwuj marżę poszczególnych placówek i zwracaj uwagę na wysokość prowizji. Dobrze jest skorzystać z internetowych porównywarek. Pamiętaj, że cena uzależniona będzie także od próby złota, kursu dolara, ale też rodzaju klienta – więksi klienci otrzymają prawdopodobnie korzystniejsze oferty od mniejszych. Istotną kwestią jest jednak również bezpieczeństwo transakcji. Szczególnie dobrze jest skupować złoto ze sprawdzonego, godnego zaufania źródła. W innym przypadku niezbędny okaże się test autentyczności, pozwalający potwierdzić prawdziwość złota. Lepiej jest zapewnić sobie gwarancję transakcji.
Prognozy na 2023
Podejmując się inwestycji w złoto, dobrze jest śledzić tendencje na światowej giełdzie. Analitycy prognozują, że cena złota znacząco wzrośnie do końca 2023 roku. Dowodem na to mogą być duże zakupy banków centralnych, które w ostatnich miesiącach skupiły niemal 700 ton tego kruszcu. Może warto zatem pójść w ślady gigantów i w przyszłości sprzedać złoto z niemałym zyskiem, zwłaszcza w obliczu galopującej inflacji?
Jak inwestować w złoto?
Zależnie od obranej strategii oraz sytuacji finansowej, inwestujący w ten kruszec przyjmują zwykle jedną z dwóch strategii. Albo są to inwestycje długoterminowe, oparte na cierpliwym oczekiwaniu na zyski, albo inwestowanie w złoto ma charakter szybkiego reagowania na zmieniającą się wartość złota. Od Ciebie zależy, którą ze strategii wybierzesz. Każda z nich ma swoje zalety i wady.
Skup i sprzedaż złota 2023
Chociaż złoto jest stosunkowo bezpiecznym aktywem, pamiętaj, że każda inwestycja wiąże się z ryzykiem. Z drugiej strony – szampan czeka tylko na tych, którzy to ryzyko podejmują… Dobrze jest jednak zapoznać się z mechanizmami, działającymi na rynku złota i czerpać korzyści z przemyślanych transakcji.