Ponad dwieście kobiet z całego świata zarządzających IT i nowymi technologiami wzięła udział w raporcie „Strong Women in IT 2021 Global Edition”. W raporcie opowiadają, jak wyglądała ich droga na sam szczyt, z jakimi trudnościami mierzą się obecnie, a także jakie umiejętności pomogły im w karierze zawodowej.
Przedstawiamy trzy historie
- AGATA MROCZKOWSKA Country Manager (Hiszpania), Booksy
Jak rozpoczęła się i rozwinęła Pani przygoda z branżą IT?
Dość wcześnie, bo już na studiach, zdecydowałam, że w przyszłości chciałabym zajmować się consultingiem, a że karierę chciałam rozpocząć jak najszybciej, zaczęłam więc szukać pierwszej pracy. Byłam wtedy studentką drugiego roku SGH, niestety w swych poszukiwaniach ciągle odbijałam się od drzwi, ze względu na “brak doświadczenia zawodowego”. Wtedy postanowiłam znaleźć miejsce, gdzie będę się mogła zdobyć niezbędne umiejętności. Tak trafiłam na Rocket Internet.
Postanowiłam kontynuować studia eksternistycznie i przeniosłam się do Monachium, tam staż w Global Savings Group otworzył przede mną drzwi do świata technologii. Otworzyłam te drzwi, weszłam i postanowiłam nigdy nie wracać.
Gdy dołączałam do Booksy, aplikacja stawiała pierwsze kroki w Polsce i USA. Na początku 2020 wprowadziłam Booksy na rynek hiszpański, a był to akurat czas wyjątkowo trudny (pandemia). Pomimo wszelkich przeciwności udało nam się zdobyć pozycję lidera w Hiszpanii i zająć piąte miejsce na świecie jeśli chodzi o aplikacje w kategorii Lifestyle. Nasz zespół rozrósł się dwudziestokrotnie, pomimo że zmuszeni byliśmy go budować w pełni zdalnie.
Jaką radę dałaby Pani młodym kobietom chcącym rozpocząć karierę w branży technologicznej – czyli co powiedziałaby Pani samej sobie, gdyby mogła się spotkać z samą sobą sprzed lat?
Nie myśl, że po miesiącu będziesz zarządzać. To czas na naukę i nabranie elastyczności. Jakiekolwiek dostaniesz polecenie, jakakolwiek funkcja nie zostanie ci powierzona, przyjmij je z pokorą i daj z siebie wszystko. Często zdarzy ci się dostać zadania wykraczające poza zakres twoich obowiązków, prace “dla stażysty”, projekty i klienci, których nikt inny nie chciał obsługiwać- przyjmij je z wdzięcznością. Po pierwsze- dużo się nauczysz. Po drugie- pracujesz na opinię o sobie, gdy pojawią się możliwości, twoja kandydatura chętniej będzie wzięta pod uwagę, czyli zyskujesz możliwość rozwoju.
Agata Mroczkowska, Country Manager (Hiszpania), Booksy
Menadżerka z wieloletnim doświadczeniem, absolwentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Chętnie angażuje się w programy mentoringowe dla kobiet i doradza startupom.
- Agota Jakutyte, CEO i współtwórczyni ZENOO
Jak rozpoczęła się i rozwinęła Pani przygoda z branżą IT?
W dużym skrócie odeszłam z Parlamentu Europejskiego i założyłam startup związany z weterynarią. Moją inspiracją były psy. Były obecne w moim życiu od wczesnego dzieciństwa. Byłam wolontariuszką w schroniskach, to psy pomogły mi wyjść z depresji i przywrócić radość do mojego życia.
Moment przełomowy nastąpił, gdy okazało się, że Elly, moja adoptowana suczka rasy chihuahua, w wyniku żywienia sklepową karmą zachorowała na nieuleczalną, ciężką chorobę. Przejście na tak zwaną “surową dietę” uratowało jej życie. Zdałam sobie sprawę, że nie jest ona jedynym przypadkiem. W ten sam sposób cierpią miliony psów.
W Parlamencie Europejskim mogłam liczyć na stabilną karierę. Postanowiłam jednak zaryzykować, bo chciałam związać swoje życie z pomaganiem psom. Podważyłam tym samym obowiązujące, moim zdaniem przestarzałe i nieaktualne normy w dziedzinie żywienia i zdrowia psów. Jestem przekonana, że kluczem do zdrowia psa jest dieta oparta na świeżych, możliwie nieprzetworzonych składnikach.
Jaką radę dałaby Pani młodym kobietom chcącym rozpocząć karierę w branży technologicznej – czyli co powiedziałaby Pani samej sobie, gdyby mogła się spotkać z samą sobą sprzed lat?
Gdy zaczynałam tworzyć swój startup przeczytałam mnóstwo książek dotyczących rozwoju biznesu. A to dlatego, że miałam dopiero 21 lat i bałam się, że nie dam rady poprowadzić własnego biznesu, kierować zespołem. Współtwórcy startupu także wyrażali tego typu obawy co do mnie, wiedzieli, że nie mam doświadczenia. Starałam się być taka, jak bohaterowie tych podcastów i książek, ale nie wychodziło. Jeden z współzałożycieli startupu, z którym pracuję do dziś oraz mój zespół pomogli mi przekonać się, że tak naprawdę jedyna droga do silnego przywództwa, to być sobą i słuchać swego serca.
Zrozumiałam, że tym, co pozwoliło mi rozwinąć się jako człowiek, w życiu i w biznesie jest dążenie do samopoznania. Do dziś praktykuję medytację i techniki rozwoju samoświadomości, bo już wiem, że to, co prowadzi do największych życiowych pomyłek i jest w stanie zniszczyć każdy biznes, to nasze ego. Będąc liderką, musisz być bardzo świadoma, co kieruje Tobą i Twoim postępowaniem.
Agota Jakutyte, współtwórczyni, CEO i Główny Dietetyk w ZENOO, prezenterka litewskiej telewizji. Z pomocą mentorów z NASA jej firma wypracowała nowatorską metodę konserwacji składników karmy dla psów, opartą na liofilizacji, która pozwala zachować 98% wartości odżywczych.
- Katarzyna Królak-Wyszyńska, CEO w Innovatika
Jak rozpoczęła się i rozwinęła Pani przygoda z branżą IT?
W moim przypadku był to dość oczywisty krok – gdy udało się skutecznie połączyć strategię biznesową z designem, przyszła pora na włączenie elementu nowych technologii. Połączenie tych trzech obszarów (biznes, design i technologia) daje najwięcej wartości i pozwala osiągać imponujące rezultaty. Trudno dziś wyobrazić sobie innowację bez użycia technologii. Produkty, które tworzymy są cyfrowe, albo mają istotny komponent cyfrowy. Można powiedzieć, że to rynek i klienci zmusili nas do tego, żeby wejść w IT :)
Jaką radę dałaby Pani młodym kobietom chcącym rozpocząć karierę w branży technologicznej – czyli co powiedziałaby Pani samej sobie, gdyby mogła się spotkać z samą sobą sprzed lat?
Nie poddawaj się, bądź wytrwała. Łącz ze sobą różne elementy, które nie dla wszystkich są oczywiste. Nie bój się sięgać po odważne rozwiązania. Patrz na technologię jak na sposób realizacji celu biznesowego. Zacznij raczej wcześniej, niż później. Znajdź ludzi, którzy już mają na koncie osiągnięcia i zapukaj do nich – niektórzy chętnie pomogą Ci i zbudują z Tobą partnerstwo. Z pewnością po drodze będą trudne momenty i porażki, ale to właśnie na nich zbudujesz swój sukces.
Katarzyna Królak-Wyszyńska, współtwórczyni i CEO w Innovatika. Co-founderka wielu startupów. Mentorka początkujących przedsiębiorców.
Te i wiele innych inspirujących historii kobiecej drogi na szczyt branży technologicznej znajdziesz w raporcie “Strong Women in IT 2021. Global Edition. Pełna treść raportu dostępna pod linkiem.
Więcej informacji o projekcie: