Większości z nas magnesy zapewne kojarzą się jedynie z ozdobą naszych lodówek. Do tego celu oczywiście również się je wykorzystuje, jednak niewiele osób myśli o tym, jak wiele różnych gałęzi przemysłu stosuje magnesy do swoich celów. Umożliwia to między innymi ilość różnych typów magnesów, które możemy podzielić ze względu na rodzaj wykonania, klasę czy kształt. Jeśli chcesz sprawdzić, jakie są najczęściej wykorzystywane rodzaje magnesów – zapraszamy do czytania!
Magnesy ferrytowe i magnesy neodymowe – czyli podział magnesów ze względu na materiał
Podstawowe rodzaje magnesów to magnesy neodymowe i magnesy ferrytowe. Ten podział ma miejsce ze względu na materiały, z jakich został wykonany dany magnes, które następnie gwarantują mu także określone właściwości.
Magnesy ferrytowe produkuje się z ferrytu baru lub ferrytu strontu, natomiast do produkcji magnesów neodymowych wykorzystuje się stop żelaza, boru i neodymu. Magnesy ferrytowe są z zasady czarne i cechują się mniejszą siłą przyciągania niż ich odpowiedniki wykonane ze stopu neodymu. Te natomiast cechuje wręcz ogromna moc jak na ich rozmiar – magnes neodymowy jest w stanie podnieść znacznie więcej, niż sam waży.
Magnesy neodymowe i ferrytowe są często wykorzystywane w wielu różnych dziedzinach. Możemy je spotkać w urządzeniach elektronicznych, na halach produkcyjnych i magazynach czy na wysypiskach śmieci i złomowiskach samochodowych. Do niektórych zadań lepiej sprawdzają się silniejsze magnesy neodymowe, ale magnesy ferrytowe także mogą znaleźć swoje zastosowanie, czego przykładem mogą być chociażby separatory magnetyczne, które wykorzystują ich odporność na korozję.
Typy magnesów względem klasy
Kolejnym podziałem magnesów, jaki możemy wyszczególnić, jest podział ze względu na ich klasę. Czym jest klasa magnesu? Mówiąc najprościej, im wyższa klasa danego magnesu, tym większa powinna być siła jego pola elektromagnetycznego. Oznacza to, że nawet mniejszy magnes o wyższej klasie będzie w stanie podnieść taki sam ciężar lub nawet większy niż magnes o niższej klasie, ale o nieco większym rozmiarze. Klasę magnesu oznacza się cyfrą poprzedzoną literą N.
Typy magnesów względem rozmiaru
Zarówno magnesy ferrytowe, jak i neodymowe mogą mieć najróżniejsze kształty, umożliwiające im wpasowanie się w preferencje ich użytkowników. W związku z tym możemy spotkać chociażby magnesy z uchwytem, do którego można przyczepić linę, żeby wykorzystać magnes do poszukiwań lub listwy magnetyczne, często wykorzystywane przez takie urządzenia jak separatory magnetyczne.
Kształt magnesu może być w zasadzie niemal dowolny. Magnesy walcowe, magnesy pierścieniowe czy magnesy płaskie – każdy z tych rodzajów magnesów ma swoje zastosowanie i możliwy sposób użycia. Musimy jednak pamiętać, że nie tylko rozmiar, kształt i typ magnesu mają znaczenie – liczy się także jakość wykonania. Dobrze będzie wybierać sprawdzonych producentów i dystrybutorów magnesów, jeśli chcemy, żeby te posłużyły nam jak najdłużej. Przykładem takiej firmy może być sklep Magnepol, obecny na rynku od przeszło dwudziestu lat.