Okres poprzedzający ciążę powinien być dla przyszłej mamy związany ze zmianą nawyków żywieniowych na bardziej racjonalne i zdrowe. Odpowiednie przygotowanie organizmu kobiety jest lepszym startem dla maluszka, który rozwinie się w jej organizmie oraz zapewni lepsze samopoczucie samej kobiecie. Odpowiednio zbilansowana dieta pod względem zawartości witamin i składników mineralnych to prawidłowe funkcjonowanie kobiety oraz rozwój jej dziecka. Rezerwy zgromadzone przed ciążą są źródłem witamin i składników mineralnych dla rozwijającego się maluszka przez pierwsze 8 tygodni ciąży.
Rozpocznij ten etap od oceny swojej wagi. Nadwaga czy otyłość zwiększają ryzyko wystąpienia w ciąży nadciśnienia, cukrzycy ciążowej, przedwczesnego porodu, wpływają one również na masę urodzeniową noworodka, która znacząco zwiększa się u dzieci kobiet otyłych. Okres ten będzie idealny na zmianę trybu życia, zwiększenie aktywności fizycznej, spożywania regularnych posiłków, racjonalizację odżywiania. Niezdrowe przekąski, nadmiar tłuszczu czy cukrów prostych zastąp warzywami i owocami, które dodatkowo są źródłem niezbędnych witamin i błonnika pokarmowego. Zbyt niska masa ciała również nie jest wskazana, ponieważ zbyt szczupłe kobiety częściej rodzą dzieci z niską masą urodzeniową. Niedożywienie matki ma wpływ na rozwój chorób ( nadciśnienie, cukrzyca, choroba wieńcowa) w dorosłym życiu ich dziecka.
W tym czasie również należy zaprzestać używania szkodliwych substancji, takich jak papierosy, nadużywanie alkoholu, picie mocnej kawy. Używki te wywierają wpływ na płodność zarówno kobiety, jak i mężczyzny.
Minimum 3 miesiące przed planowaną ciążą należy zacząć przyjmować kwas foliowy (0,4 mg dziennie). Jest on niezbędny w profilaktyce wad cewy nerwowej oraz prawidłowego przebiegu ciąży. Znajdziesz go w suplementach diety dostępnych w aptekach. Jego naturalnymi źródłami są między innymi: szpinak, sałata, liście pietruszki, brokuły, brukselka, kiełki pszenicy, owoce cytrusowe oraz warzywa strączkowe, należy jednak pamiętać, że przyswajanie kwasu foliowego z produktów naturalnych jest mniejsze i należy je traktować jedynie jako uzupełnienie zapotrzebowania. Przed planowaną ciążą konieczna jest suplementacja. Innym ważnym składnikiem diety jest żelazo, ze względu na ryzyko wystąpienia anemii w ciąży należy spożywać czerwone mięso, rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste, suszone owoce i bakalie. Aby żelazo było odpowiednio przyswajane powinno występować na talerzu z produktami bogatymi w witaminę C. Mleko, sery, jogurty są źródłem niezbędnego wapnia, który niezbędny jest do budowy kości rozwijającego się płodu. Kwasy tłuszczowe omega – 3, występujące w rybach morskich, wpływają na prawidłowy rozwój układu nerwowego, siatkówki oka oraz poprawiają samopoczucie kobiety w ciąży.
Dieta przyszłej mamy powinna opierać się na zasadach racjonalnego żywienia. Zwróć więc uwagę, aby spożywać 5-6 regularnych posiłków w ciągu dnia i pić minimum 2 litry płynów w ciągu dnia. Spożywane pokarmy powinny być jak najbardziej naturalne, ponieważ przetworzona żywność zawiera sztuczne dodatki. Należy spożywać 500g warzyw i 300g owoców dziennie, co zapewni organizmowi odpowiednią podaż witamin antyoksydacyjnych, które pełnią funkcję ochronną w procesie embriogenezy (tworzenia zarodka).
Tak, więc planując ciążę zmień swój dotychczasowy styl życia, a zapewnisz swojemu maluszkowi lepszy start.
Katarzyna Rafeld, dietetyk