Już od kilku lat zmywarka zalicza się do grona najpotrzebniejszych urządzeń kuchennych. Dzięki niej można zaoszczędzić nie tylko sporo czasu, lecz także pieniędzy. Właściwy montaż i przygotowanie to klucz do prawidłowego działania zmywarki w przyszłości. Przede wszystkim zmywarka przed pierwszym użyciem powinna zostać odpowiednio zamontowana i wyczyszczona. Jak powinno wyglądać jej pierwsze uruchomienie? Nasz poradnik przybliży Wam cały proces.
Zmywarka przed pierwszym użyciem – wskazówki krok po kroku
Niezależnie od tego, czy mamy zmywarkę wolnostojącą, czy do zabudowy, pierwsze uruchomienie będzie wyglądało tak samo. Wszystkie zmywarki, czy to Bosch, Samsung, czy Beko, działają na podobnej zasadzie. Mogą się jedynie różnić rozmieszczeniem poszczególnych elementów. Jak zatem uruchomić zmywarkę pierwszy raz? Oto skrócona instrukcja krok po kroku:
Podłączamy zmywarkę do sieci wodociągowej, a wtyczkę wpinamy do gniazdka elektrycznego.
Sprawdzamy stopień twardości naszej wody, wykonując test paskowy.
Uzupełniamy wszystkie niezbędne detergenty – sól regeneracyjną, nabłyszczacz i środek myjący.
Uruchamiamy tzw. puste zmywanie, stosując detergenty.
Wkładamy brudne naczynia do zmywarki i dostosowujemy do nich program zmywania.
Jak podłączyć zmywarkę?
Zmywarka przed pierwszym użyciem musi zostać odpowiednio zamontowana i podłączona. Przede wszystkim powinniśmy upewnić się, że urządzenie stoi na równym i stabilnym podłożu w odpowiedniej odległości od mebli i innych sprzętów AGD – podczas pracy zmywarka nie może się o nie obijać. Następnie podłączamy zmywarkę do zaworu zimnej wody. Nie musimy podłączać do ciepłej wody, gdyż zmywarka sama podgrzeje ją do odpowiedniej temperatury. Na końcu wpinamy wtyczkę do gniazdka elektrycznego.
Przed pierwszym użyciem zmywarki warto również zapoznać się z programami zmywania i dodatkowymi funkcjami, jakie oferuje. Do tego niezbędna okaże się oczywiście instrukcja obsługi.
Środki czyszczące do zmywarki – co jest niezbędne?
Bardzo ważne jest, abyśmy używali jedynie detergentów przeznaczonych do zmywarek. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy wlewać do zmywarki płynu do mycia naczyń czy zwykłej soli kuchennej.
Gdzie wsypać sól do zmywarki?
Zmywarka przed pierwszym użyciem musi być wypełniona solą regeneracyjną, która zmiękcza twardą wodę. W ten sposób chroni zmywarkę przed osadami z kamienia oraz wpływa na wysoką efektywność zmywania. Sól wsypuje się do specjalnego zbiornika, który zazwyczaj znajduje się w dnie zmywarki po lewej stronie. Najpierw jednak należy do zbiornika nalać wodę, a dopiero potem wsypać sól za pomocą specjalnego lejka. Jeśli woda zacznie wypływać ze zbiornika na boki, będzie to oznaczać, że wsypaliśmy odpowiednią ilość soli.
Jeśli uruchamiamy zmywarkę po raz pierwszy, powinniśmy sprawdzić twardość naszej wody. W zestawie znajdziemy specjalne paski, które pozwolą nam w kilka sekund zbadać poziom twardości wody.
Nabłyszczacz do zmywarki
Oprócz soli regeneracyjnej do zmywarki musimy dodać też nabłyszczacz, który zapobiega powstawaniu smug i sprawia, że zastawa stołowa pięknie błyszczy. Każda zmywarka ma na nabłyszczacz specjalny pojemnik oznaczony symbolem przypominającym śnieżynkę, gwiazdkę lub słoneczko. Płyn możemy wlać do maksymalnego zaznaczonego poziomu.
Detergent myjący – tabletka lub proszek
Do mycia naczyń możemy użyć kilka rodzajów środków myjących, np. proszek, żel, kapsułki lub tabletki. Zdecydowanie najpopularniejsze są tabletki bądź kapsułki, które umieszcza się w specjalnie zamontowanym dozowniku. W odpowiedniej fazie cyklu mycia zmywarka uwolni tabletkę, która zmiesza się z ciepłą wodą i skutecznie wymyje nasze naczynia.
Pierwsze uruchomienie zmywarki – z naczyniami czy bez?
Pierwsze użycie zmywarki powinno być puste, czyli włączamy program zmywania bez naczyń. W ten sposób odpowiednio oczyścimy wnętrze i wyparzymy je, zanim włożymy do niego zastawę stołową. Pierwszy cykl mycia, mimo że odbywa się bez naczyń, musi zostać przeprowadzony z niezbędnymi detergentami. Jaki program przy pierwszym uruchomieniu zmywarki będzie odpowiedni? Najlepiej ustawić jeden z podstawowych programów mycia, np. codzienny. Taki program pozwoli dobrze opłukać wnętrze zmywarki i wypłukać ewentualny nadmiar soli regeneracyjnej.
Pierwsze użycie zmywarki – jak to prawidłowo zrobić?
Po wykonaniu wszystkich opisanych wyżej kroków możemy zacząć swobodnie korzystać ze zmywarki. Pamiętajmy o odpowiednim układaniu naczyń – nie powinny one zachodzić na siebie ani nawet stykać się ze sobą, gdyż zablokuje to przepływ wody. Przed włożeniem naczyń do komory zmywania należy też pozbyć się z nich resztek żywności. Ważne jest również dobranie odpowiedniego programu zmywania, gdyż ma on duży wpływ na skuteczność mycia naczyń.
Zmywarka przed pierwszym użyciem – podsumowanie
Jak widać, pierwsze użycie zmywarki nie jest skomplikowane. Jeśli wykonamy wszystkie powyższe kroki i zastosujemy się do wskazówek, z pewnością otrzymamy doskonałe rezultaty zmywania. Nie zapominajmy również o systematycznym czyszczeniu zmywarki – konieczne jest czyszczenie filtra i całej komory zmywania. Natomiast w przypadku nieprzyjemnych zapachów, możemy zamontować odświeżacz w górnym koszu zmywarki.