Czy jako senior mogę liczyć na ubezpieczenie na życie? To pytanie z pewnością zadaje sobie wiele osób wkraczających w wiek emerytalny. Wbrew powszechnej opinii ten moment wcale nie musi oznaczać rezygnacji z posiadania odpowiedniego ubezpieczenia. Sprawdź, na co warto zwracać uwagę przy jego wyborze i czym różni się od oferty kierowanej dla osób młodszych.
Ubezpieczenie na życie dla seniora – podstawowe informacje
Wybór i zakup ubezpieczenia na życie dla większości osób jest szybki i bezproblemowy, przez co może się wydawać, że jej zawarcie jest możliwe w każdym wieku. Niestety w przypadku seniorów sytuacja ta staje się bardziej skomplikowana. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych posiada granicę wiekową, do której możliwe jest zawarcie ubezpieczenia. Osoby starsze ze względu na swój wiek i wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia u nich zawału, udaru lub innych ciężkich chorób muszą liczyć się z większą liczbą klauzul w umowie oraz tym, że składka za ich polisę na życie będzie o wiele wyższa niż w przypadku osoby młodszej.
Ze względu na wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych chorób związanych z wiekiem, polisa dla seniorów to specyficzny rodzaj ubezpieczenia, który obejmuje tylko i wyłącznie życie osoby ubezpieczonej. Ogólnie przyjętą zasadą wśród towarzystw ubezpieczeniowych jest to, że ochroną obejmuje się osoby zdrowe, a także te, które w przeszłości nie cierpiały na żadne przewlekłe choroby.
Polisa ubezpieczeniowa dla seniorów – jaką wybrać?
Ubezpieczenia na życie dla seniorów zwykle posiadają charakter ochronny i stanowią finansowe zabezpieczenie najbliższych na wypadek śmierci ubezpieczonego. Bardzo ważnym aspektem jest również cena takiej polisy. Jeśli chcesz sprawdzić, które z towarzystw ubezpieczeniowych posiada ofertę polis dla osób starszych i nie chcesz za nią przepłacać, skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń Ocenapolis.pl.
Niektóre z polis na życie dla seniorów zawierane są w sposób bezterminowy. Oznacza to, że zawarta umowa obowiązuje dożywotnio. W takim przypadku sama polisa zwykle musi zostać zawarta maksymalnie przed 85. urodzinami. Oprócz tego w przypadku tego ubezpieczenia ochroną można objąć także swojego współmałżonka lub partnera. W razie śmierci jednej z osób partner lub współmałżonek otrzyma środki finansowe, które gwarantuje polisa.
Polisa dla seniora a ankieta medyczna
Towarzystwa ubezpieczeniowe zawsze pytają o stan zdrowia swoich klientów. Ma to na celu ustalenie ryzyka ubezpieczeniowego, poprzez które mogą ocenić chociażby wysokość składki. Jeśli dana osoba zmaga się z chorobą przewlekłą lub chorowała w przeszłości, musi liczyć się z tym, że składka jej ubezpieczenia znacznie wzrośnie.
Ze względu na fakt, że seniorzy poprzez swój wiek znajdują się w grupie ryzyka wystąpienia pewnych chorób, są bardziej narażeni i podatni na wystąpienie infekcji, ubezpieczyciele zdają sobie z tego sprawę i stosują uproszczoną procedurę. Oznacza to, że senior nie musi wypełniać szczegółowej ankiety medycznej. Zamiast tego towarzystwo ubezpieczeniowe zadaje kilka ogólnych pytań na temat stanu zdrowia. Dzięki temu ubezpieczony nie musi udać się na badania, których wynik mógłby wzbudzić wątpliwości ubezpieczyciela.
Rezygnacja z ubezpieczenia na życie – czy jest możliwa?
Czasami zdarza się, że osoby, które jakiś czas temu wykupiły ubezpieczenie na życie, postanawiają z niego zrezygnować. Najczęstszym powodem takiej decyzji jest pogorszenie sytuacji finansowej i niemożność opłacania składek lub niezadowolenie z samego ubezpieczenia. Rozważając podjęcie takiego decyzji, warto mieć na uwadze, że rezygnacja z ubezpieczenia na życie często wiąże się z utratą wcześniej wpłaconych składek.
Aby mieć pewność, co czeka nas w przypadku rezygnacji z ubezpieczenia na życie, przed zawarciem umowy zawsze należy zapoznać się z OWU – Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Dzięki znajomości treści dokumentu będziemy mieć pewność, kiedy możemy domagać się zwrotu poniesionych kosztów w przypadku rezygnacji z polisy oraz dowiemy się, w jakich przypadkach nasz ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania – mówimy wtedy o wyłączeniu od