Projekt to ciąg określonych działań umożliwiających osiągnięcie zamierzonego celu. Zarządzanie projektem jest odpowiednim rozplanowaniem prac, rozdzieleniem obowiązków, realizacją poszczególnych zadań, obejmuje nadzór nad nimi oraz mierzenie efektów. Sukces przedsięwzięcia w dużej mierze zależy od wiedzy i doświadczenia osób, które nad nim pracują, dlatego warto korzystać ze szkoleń z zarządzania projektami. Na czym polegają?
Szkolenia z zarządzania projektami przeznaczone są dla kierowników, managerów, osób, które czynnie biorą udział w realizacji projektów i od których zależy sukces prac. Poznanie sprawdzonych metod i sposobów na prowadzenie i kontrolowanie projektu w znacznym stopniu zwiększa szanse zespołu na sprawne, szybkie i efektywne działania. Co więcej, biorąc udział w szkoleniu uczestnicy nabywają konkretnych umiejętności, które testowane są podczas zajęć praktycznych. Codzienna praca nad projektem wymaga stosowania odpowiednich narzędzi i technik — zaprezentowanie ich i zachęcenie do sięgania po nie to główne cele szkolenia przygotowującego do zarządzania projektami.
Od czego zacząć, czyli podstawy zarządzania projektami
Szkolenia z zarządzania projektami są ogromną skarbnicą wiedzy. Ich zadaniem jest odpowiadanie na potrzeby osób, które dopiero zaczynają pracę przy projektach bądź chciałyby rozszerzyć swoje umiejętności i udoskonalić warsztat. Warto zacząć od propozycji firmy Inprogress, jaką jest szkolenie Podstawy Zarządzania Projektami skierowane do osób bez doświadczenia, ale także dla wszystkich, którzy chcą kontynuować naukę i poznać metodyki prowadzenia projektów takie jak np. Prince2®, czy AgilePM®). Pierwsza styczność z problematyką to wprowadzenie do tematu, przekazanie podstawowej wiedzy o organizowaniu, planowaniu prac czy zarządzaniu ryzykiem.
Szkolenie zarządzania projektami odbywa się stacjonarnie lub online, przeprowadzane jest w taki sposób, by w ciągu krótkiego czasu przekazać jak najwięcej wiedzy i istotnych informacji na temat prowadzenia projektów w organizacji. Ideą jest przekonanie uczestników, aby nie bali się sięgać po dostępne narzędzia i sprawdzone metody, które usprawniają i ułatwiają codzienną pracę, jednocześnie zwiększając szanse na osiągnięcie celu.
Co dalej, czyli dlaczego warto pogłębiać wiedzę?
Szkolenie z podstaw zarządzania projektami to tylko wstęp, nakreślenie bogatej tematyki. Często staje się ono inspiracją i zachętą, by szukać dalej, poszerzać zdobytą wiedzę i wciąż udoskonalać techniki pracy. Ciekawym rozwiązaniem jest udział w tzw. subskrypcji szkoleń online, czyli program Inprogress Plus. Uczestnicy mogą korzystać z wybranych szkoleń, wsparcia ekspertów i dodatkowych webinarów w ramach wykupionego abonamentu. W zależności od potrzeb można wybrać mniej lub bardziej rozszerzoną opcję — dostęp przez 2 lub 6 miesięcy.
Kolejnym krokiem po kursie z podstaw zarządzania projektami są szkolenia akredytowane, które umożliwiają uzyskanie międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego zdobyte umiejętności. Są sposobem na podnoszenie kompetencji, co często pomaga w drodze do awansu lub zmiany pracy.
PRINCE2®jest zarejestrowanym znakiem towarowym należącym do AXELOS Limited i używanym za zgodą AXELOS. Wszelkie prawa zastrzeżone. Swirl logo™ jest znakiem towarowym należącym do AXELOS Limited i używanymi za zgodą AXELOS Limited. APMG-International Agile Project Management, jest znakiem towarowym należącym do APM Group Ltd. AgilePM® jest zarejestrowanym znakiem towarowym Agile Business Consortium Limited w Wielkiej Brytanii.