Handlowe spory są spotykane dość często. Mogą one dotyczyć każdego przedsiębiorcy. Czasem wystarczy bardzo malutkie, wręcz mikroskopijne niedopatrzenie, aby wpaść w sidła prawa i nie mieć zbyt wielu dróg ucieczek. Współcześnie do rozwiązywania takich sporów wykorzystuje się liczne rozwiązania, które pomagają uniknąć sądów. Jednym z nich jest arbitraż handlowy. Jeśli dotyczy różnych narodowości, najczęściej mówimy o międzynarodowym arbitrażu handlowym. Czym jest i w jakich sytuacjach się stosuje?
Czym jest międzynarodowy arbitraż handlowy?
Przedsiębiorcy często popadają w tarapaty czy konflikty z innymi podmiotami. Jeśli dzieje się to w kraju, zazwyczaj problem rozwiązywany jest przy pomocy krajowego postępowania sądowego. W przypadku konfliktów międzynarodowych, spory zwykle rozwiązywane są przed prywatnymi organami. Jest to sposób na znacznie tańsze, a przy okazji szybsze dojście do prawidłowych rozwiązań oraz ugody, która oficjalnie jest zakończeniem sporu. Międzynarodowy arbitraż handlowy jest neutralny, wiążący. Jego celem jest wymierzenie sprawiedliwości i wyegzekwowanie zapłaty za poniesione szkody.
Międzynarodowy arbitraż respektowany jest prawie we wszystkich krajach na świecie. Przez lata ta metoda rozwiązywania konfliktów znacznie ewoluowała. Współcześnie tym sposobem można rozwiązać wszelkie spory ostatecznie. Nie ma więc znaczenie, z jakich przepisów prawa, środowisk językowych czy kulturowych wywodzą się poszczególne strony w postępowaniu.
Międzynarodowy arbitraż handlowy — do czego się przydaje?
Międzynarodowy arbitraż bardzo często nazywany jest zamiennie hybrydową formą rozwiązywania sporów. Łączy w sobie elementy postępowania cywilnego oraz wspólnego prawa. Może się przydać w wielu niecodziennych sytuacjach.
Międzynarodowy arbitraż chroni przed typowym postępowaniem sądowym obydwie strony, niezależnie od tego, z jakiego kraju pochodzą oraz jaki problem wisi w powietrzu. Jest to swego rodzaju zabezpieczenie
Jakimi zasadami kieruje się arbitraż handlowy?
Zadajesz sobie pytanie, na jakich zasadach działa międzynarodowy arbitraż handlowy? Jak odbywa się postępowanie arbitrażowe? W tym celu działają różne instytucje, które posiadają nieco inne zasady.
Najbardziej znane instytucje, które zajmują się arbitrażem handlowym to: London Court of International Arbitration (LCIA), Międzynarodowe Centrum Rozwiązywania Sporów American Arbitration Association (ICDR), Międzynarodowa Izba Handlowa (ICC) oraz Międzynarodowe Centrum Arbitrażowe w Singapurze (SIAC).
W przypadku arbitrażu inwestycyjnego zazwyczaj dochodzi do rozstrzygnięcia dzięki zasadom wyznawanym przez Międzynarodowe Centrum Rozstrzygania Sporów Inwestycyjnych Banku Światowego (ICSID). Często wykorzystuje się tez zasady pochodzące od Komisji Narodów Zjednoczonych ds. Międzynarodowego Prawa Handlowego (UNCITRAL).
Zalety wynikające z wykorzystania międzynarodowego arbitrażu handlowego?
Zastanawiasz się, jakimi zaletami charakteryzuje się międzynarodowy arbitraż handlowy? Arbitraż to:
- szybsze rozwiązanie wielu problemów w przypadku ograniczonych odwołań,
- znacznie tańsza metoda rozwiązywania sporów, niż tradycyjna, ciągnąca się latami sprawa w sądzie, która dodatkowo pochłania pieniądze,
- brak przeciążenia sądów, co w efekcie wpływa na znacznie lepszą jakość wymiaru sprawiedliwości,
- aktywna rola klientów w czasie wyboru arbitra (sądy do tego nie dopuszczają),
- poufność — strony zwykle chcą zachować swoje interesy w sekrecie, nie chcą, aby sprawa wpłynęła na interesy,
- neutralność — międzynarodowy arbitraż handlowy nie przewiduje żadnych korzyści dla stron.
Międzynarodowy arbitraż handlowy — posłuż się fachową pomocą!
Nie każdy przedsiębiorca wie, gdzie się udać, jeśli dojdzie do sporu. Warto poszukać rzetelnego, profesjonalnego rozwiązania. Jeśli chcesz, aby Twoja sprawa została rozwiązana pomyślnie, koniecznie poszukaj firmy, która jest w stanie pomóc Ci rozwiązać problem i wyprowadzić Twoją firmę na prostą.