Wiele osób zamiast na wannę decyduje się na prysznic. Nic w tym dziwnego, w końcu dąży się do ograniczenia zużycia wody, a kąpiel wiąże się z jej znacznym wykorzystaniem. Niemniej jednak wiele osób bierze prysznic średnio 10 minut, co sprawia, że wody można zużyć jeszcze więcej. Długie mycie w zbyt ciepłej wodzie nie służy skórze. Dziś podpowiemy jak urządzić strefę prysznicową z korzyścią dla zdrowia.
Jak odpowiednio zadbać o suchą skórę w czasie kąpieli?
Wiele osób narażonych jest na przesuszenie skóry na skutek niekorzystnych czynników zewnętrznych czy nieodpowiedniej diety, choćby ubogiej w wodę, ale i składniki odżywcze, które wiążą ją w skórze. Oczywiście trzeba dążyć do takich zmian w sposobie żywienia, aby możliwe było optymalne nawilżenie. Naturalną barierę hydrolipidową niszczy także wysoka temperatura, co dotyczy nie tylko przebywania na zewnątrz, ale i w pomieszczeniach ogrzewanych czy klimatyzowanych. Także stosowanie zbyt ciepłej wody podczas mycia negatywnie wpływa na skórę. Z tego powodu warto postawić na system prysznicowy z termostatem. Dzięki niemu można urządzić sobie swoiste SPA we własnym domu. Jak zadbać o suchą skórę? Na pewno trzeba również zwrócić uwagę na intensywność strumienia wody. Odpowiednia deszczownica czy słuchawka prysznicowa umożliwia regulację strumienia, a nawet ograniczenie temperatury, dzięki czemu nie wypływa z nich woda cieplejsza niż 38 stopni. Zbyt silny strumień może prowadzić do podrażnienia delikatnej skóry. Warto korzystać z napowietrzonego strumienia, który dodatkowo dotlenia skórę, a jednocześnie zmniejsza zużycie wody, wpisując się w ekologiczne trendy.
Jak poprawić wygląd skóry poprzez proste nawyki higieniczne?
Pamiętaj, by nie korzystać z prysznica dłużej niż 10 minut, a najbardziej optymalnym czasem jest pięciominutowy prysznic. Wiele osób zastanawia się jak brać prysznic, aby poprawić wygląd skóry? Poza właściwą temperaturą i natężeniem strumienia wody, warto pamiętać, że sprawdzi się naprzemienny ciepły i zimny prysznic. Oznacza to, że na początku można użyć ciepłej wody, a po rozprowadzeniu mydła czy żelu pod prysznic należy spłukać je przy użyciu ergonomicznej słuchawki i chłodnego strumienia wody. Dzięki temu nawilżające składniki odżywcze kosmetyków pozostaną na skórze. Nie warto myć twarzy pod prysznicem, gdy ma się wrażliwą skórę. Lepiej umyć ją w umywalce, stosując choćby żel aloesowy, który ma działanie przeciwzapalne i kojące, niwelujące podrażnienia.
Jak zapewnić sobie relaks podczas brania prysznica, a jednocześnie nie zaszkodzić swojej skórze?
Warto zacząć od tego, że istotne znaczenie ma przestronność strefy prysznicowej. Dobrze, gdy bez problemu można się odwracać i nie jest się ograniczanym przez ściany prysznica. Zamiast klasycznego modelu z ściankami z czterech stron, warto postawić na ściankę prysznicową. Oprócz niej można wybrać płaski brodzik albo postawić na odpływ liniowy. Istotne znaczenie ma dobór antypoślizgowych płytek, aby zniwelować ryzyko wypadku. Ważne jest zainstalowanie blisko prysznica uchwytu na ręczniki, aby zawsze były pod ręką. Warto sięgnąć po bawełniane z włóknem bambusowym, które szybko schną i nie gromadzą bakterii, wirusów czy grzybów. Niezwykły komfort zapewni zastosowanie zarówno deszczownicy, jak i słuchawki prysznicowej z możliwością szybkiego przełączania się pomiędzy nimi. W ten sposób można zadbać sprawne umycie ciała, ale i dokładne spłukanie kosmetyków np. z włosów i skóry głowy.