Męska moda ślubna to nic innego jak moda męska w swoim najelegantszym i najbardziej dopracowanym wydaniu. Ślub to dzień, w którym wzrok wszystkich skierowany jest w stronę młodej pary, ale także prawdopodobnie najważniejsze wydarzenie wymagające eleganckiego stroju w całym naszym życiu. Aby w tym dniu czuć się doskonale i równie doskonale wyglądać warto więc dopracować stylizację w najmniejszym szczególe i pomyśleć o niej ze sporym zapasem czasu. Co zrobić aby w dniu ślubu wyglądać lepiej niż James Bond radzi marka DASTAN.
Garnitur, smoking a może frak?
Najbardziej eleganckim męskim strojem jest frak. Mimo zmieniających się trendów, frak nieprzerwanie obecny jest w kanonie mody męskiej, szczególnie tej ślubnej. Wielu panom wydaje się rozwiązaniem ekstrawaganckim, jednak jest to myślenie mylne, bo pochodzi ze źródeł męskiej elegancji. To jednak wybór niszowy. Znacznie bardziej popularny wśród panów młodych jest smoking. Niezwykle elegancki i wieczorowy, kojarzący się z wielkimi galami jak choćby czerwonym dywanem Gali Oskarowej. Stanowi doskonałe rozwiązanie kiedy planujemy naprawdę elegancką stylizację i wydarzenie. Dress code mówi, że nie powinno się go nosić przed godziną 18, ale nieoficjalnie w dniu ślubu mamy przyzwolenie na odstępstwo od tej zasady na rzecz szyku i klasy, jakiej nie da żaden garnitur.
Jeśli garnitur to jaki?
Jeśli jednak decydujemy się na garnitur, na jaki postawić? Wszystko zależy od tego w jakim klimacie i stylu planujemy ślub i wesele oraz od tego jak będzie wyglądać panna młoda. Pamiętajmy jednak, że facet nie jest dodatkiem do kobiety, ale partnerem. Nie można go więc dopasowywać na siłę do sukienki, lub, co gorsze, wystroju sali weselnej. Pan młody przede wszystkim ma być sobą, oczywiście w najlepszej możliwej wersji, ale nadal sobą. Musi jednak również zrozumieć, że sytuacja zobowiązuje i dobrze jednak wpisać się zarówno w nią, ale też charakter uroczystości. Nie bez znaczenia przy wyborze garnituru pozostaje usytuowanie wesela. Czy tego chcemy czy nie, lepiej do miejsca pasować niż nie. A więc kiedy impreza odbywa się np. w plenerze, w starej stodole, możemy sobie pozwolić na więcej luzu niż podczas imprezy w hotelu w stylu glamour.
Do wyboru mamy dwa modele garniturów – jedno i dwurzędowe. Tu już wszystko zależy od naszych preferencji, gustu. Dwurzędowa marynarka noszona jest sama, pod tę z jednym rzędem guzików dodać możemy kamizelkę. To zawsze dobry pomysł, bo daje mężczyźnie możliwość odpięcia lub nawet zdjęcia marynarki i zachowanie w miarę schludnego wyglądu. Kamizelka ukryje wygniecioną, czy wilgotną koszulę i zachowa męską sylwetkę w ryzach. Noszenie samej koszuli jest podczas własnego wesela, nawet nad ranem niedopuszczalne.
W jakim kolorze garnitur?
Najczęściej wybierane do ślubu garnitury oscylują wokół odcieni granatu i szarości. Panowie zwykle wybierają gładkie, matowe modele. Do ślubu rezygnujemy raczej z faktur np. melanżu, chyba, że impreza zaplanowana jest latem i np. w południe, a wesele zorganizowane w namiocie lub plenerze. W takich okolicznościach melanżowy garnitur sprawdzi się znakomicie, jednak na sali, w tradycyjnej formule, oczekiwana jest większa elegancja. Panowie chcąc wyglądać naprawdę modnie stawiają na modele w kratę, wzór będący absolutnym hitem mody męskiej i coraz odważniej zdobywający serca panów młodych. Tu jednak musimy być ostrożni, bo krata nie lubi konkurencji. Jeśli panna młoda będzie miała suknię we wzory – kwiaty czy hafty, łatwo o zły efekt połączenia tych wzorów. Podobnie przy wyborze dodatków. Garnitur w kratę dobrze będzie wyglądał w dwóch wariantach – z gładkimi dodatkami lub innymi niż krata, ale pozostającymi w gamie kolorystycznej garnituru, a więc np. szary garnitur łączymy z muchą w bordowe ale na szarym tle kwiaty. W innym przypadku wzory będą się gryzły.
Koszula tylko biała?
Odpowiedź jest prosta, tak! I nie ma tu znaczenia w jakim odcieniu suknię wybrała panna młoda. Biała koszula zapinana na spinki to klasyka elegancji i tak też powinien być ubrany pan młody. Panuje przekonanie, że jeśli suknia ślubna jest w odcieniu ecru, koszula również powinna taka być. Nic bardziej mylnego. Suknie w kolorze ecru lub nawet beżu traktujemy jako wariacje na temat klasyki i nawet jeśli właśnie beżowa, nadal jest niezwykle elegancka i nie pozostawia wątpliwości kto jest panną młodą. Facet w koszuli ecru nigdy nie będzie tak elegancki jak w białej. Dlatego przy wyborze koszuli warto zamiast dopasowywać ją do sukni, zwrócić uwagę czy dobrze leży, czy rękawy mają dobrą długość, czy jest dobrze wytaliowana. Czasami w kupowanych koszulach trzeba skrócić rękawy. W dobrych salonach z męskimi ubraniami jest możliwa taka usługa, dzięki czemu koszula może wyglądać jak szyta na miarę.
Krawat czy mucha?
W wyborze dodatków, takich, jak krawat lub mucha wszystkie chwyty są dozwolone. Wszystko zależy od naszego gustu i fantazji. Nic nie przebije elegancją klasycznej wiązanej muchy. Wielu panów młodych tak bardzo chce być najlepszą wersją siebie, że zaczyna kombinować. Najgorzej jeśli do salonu przychodzi ktoś, kto nie wie co woli, bo tak naprawdę krawat czy muchę miał na sobie ostatni raz kiedy szedł do komunii. Chcąc sprostać decyduje się na element, który absolutnie mu się nie podoba, ale wszyscy mówią, że w różowej muszce wygląda świetnie. Zatem zadajmy sobie pytanie w czym będziemy się czuć bardziej komfortowo. Krawat zawsze pozostaje bezpieczniejszym rozwiązaniem.
Partner look zawsze w cenie?
Co z kolorem? Biały? Czy może pod kolor dodatków partnerki? Mimo, że styliści od lat krzyczą, że partner look nie jest fajny, że mężczyzna ma być samodzielną jednostką, nadal wybieramy dodatki w kolorach pasujących do partnerki. I to jest całkowicie zrozumiałe. To jednak ślub, nie ma nic złego w tym, że facet chce dopasować się do ukochanej. Pomogą tu wzorzyste dodatki, zawierające w sobie elementy w kolorach dodatków partnerki, ale wmieszanych w te, które lubimy np. krawat w delikatnie różowe kwiaty na granatowym tle. Nie należy się ich bać, bo dostępnych jest tak wiele modeli i wariacji na ich temat, że każdy pan młody na pewno wybierze ten, który mu się spodoba. Nie zapominajmy o poszetce (chusteczce w kieszonce). Klasyka elegancji ślubnej mówi, że poszetka powinna być wyłącznie biała. Ale co jeśli ona absolutnie nie gra z naszą stylizacją? Wybierzmy inną! Zawsze jednak według zasady, jeśli krawat czy mucha we wzory, poszetka już gładka i w jednym z kolorów obecnych na krawacie czy muszce. Jeśli ten element jest gładki, poszetka również gładka, w tym samym kolorze i najlepiej fakturze (można kupić komplet) lub we wzory.
Jakie buty?
Zasady wywodzące się z klasyki męskiej elegancji mówią, że do ślubu dozwolone są tylko czarne buty, bo są one znacznie bardziej eleganckie od brązowych, które dodają stylizacji bardziej codziennego – casualowego charakteru. Nie ma w podręcznikach mowy o butach w innym kolorze np. granatowym. Jeśli idziemy do ślubu w smokingu, jedynym wyborem są lakierki. Jeśli decydujemy się na czarny garnitur, tu również nie ma wątpliwości. Schody zaczynają się kiedy bazą stylizacji jest granatowy lub szary garnitur. Jeśli wesele jest w plenerze, a ślub o godz. 16, jak najbardziej możemy pozwolić sobie na brązowe buty. Koniecznie skórzane, świetnej jakości i klasyczne, proste, bez udziwnień. Jeśli uroczystość jest później i w sali, lepiej wybrać czarne buty, które zawsze dodadzą elegancji. Nie zapominajmy też o pasku, który zawsze dobieramy pod kolor butów. Dla nowoczesnych panów młodych marki oferują buty również w innych kolorach. Z granatowym garniturem pięknie połączą się granatowe zamszowe. To jednak wybór dla mężczyzn, którzy na modzie się znają i wiedzą jak ją nosić.
Gdzie kupować?
Najlepiej w salonie marki specjalizującej się w modzie męskiej, jak np. DASTAN. Marki tego typu mają wiedzę na temat tego jak powinien wyglądać doskonale ubrany facet i dają mu przestrzeń do spokojnych zakupów. Dzięki temu pan młody będzie w stanie w jednym salonie, dzięki pomocy wykwalifikowanego zespołu stworzyć pełną stylizację, począwszy od garnituru czy smokingu, przez koszulę, dodatki typu krawat czy mucha i poszetka, kończąc na butach, pasku i spinkach do mankietów. Znacznie skraca to czas poszukiwania idealnych elementów stylizacji ślubnej i eliminuje konieczność np. chodzenia z butami od salonu do salonu w celu znalezienia idealnie dopasowanego paska. Co ważne, marki takie jak DASTAN, elementy, które idealnie sprawdzą się podczas ślubu mają stale w ofercie, a dodatkowo regularnie wprowadzają do niej nowości.
A co jeśli żaden rozmiar nie jest idealny?
W większości salonów oferujących modę męską możliwe są poprawki krawieckie. Zespół salonu zaznacza na przymierzanym przez mężczyznę ubraniu które elementy potrzebują korekt, a następnie oddaje ubranie do krawca współpracującego z marką. Strój gotowy jest do odebrania już po kilku dniach. Jeśli jednak to nie wystarczy, z myślą o klientach o nietypowej sylwetce lub pragnących uszyć garnitur spersonalizowany specjalnie dla nich, marki, takie, jak DASTAN mają w ofercie możliwość szycia pasowanego (made to measure). Polega ono na tym, że profesjonalny doradca zbiera z klienta w salonie miarę, bazując na dostępnych modelach ubrań. Z pełnej ich oferty klient może wybrać ten, który podoba mu się najbardziej, a krawcy zadbają aby jak najlepiej dopasować go do sylwetki klienta. Dzięki wzornikom tkanin, podszewek i dodatków klient może wybrać każdy z tych elementów, wchodzących w skład garnituru. Dzięki temu bez problemu będzie mógł stworzyć swój wymarzony garnitur ślubny, dopracowany w najmniejszym szczególe. Dodatkowo możliwa jest personalizacja np. poprzez wyhaftowanie inicjałów klienta lub daty ślubu wewnątrz marynarki. To idealnie rozwiązanie dla indywidualistów ceniących rzemiosło i dbałość o każdy detal, a taki garnitur stanowić będzie prawdziwą pamiątkę ślubu.