Przejedzenie może pojawić się z różnych przyczyn, ale na pewno jest to nieprzyjemna dolegliwość, która szkodzi zdrowiu. Żołądek ma możliwość rozciągania się, więc jednorazowe przejedzenie się nie zaszkodzi bardzo, ale jeżeli taka sytuacja zdarza się dość często, to wtedy może stać się ona przyczyną nadwagi oraz otyłości. Jak można pozbyć się objawów przejedzenia?
Objawy przejedzenia
Objawy przejedzenia są bardzo nieprzyjemne, a do najczęstszych z nich zalicza się:
- uczucie ciężkości w żołądku,
- ból brzucha,
- zgagę,
- wzdęcia,
- mdłości i wymioty,
- odbijanie po jedzeniu,
- cofanie się treści żołądkowej do przełyku,
- biegunkę,
- osłabienie i senność,
- pogorszenie samopoczucia.
Skuteczne sposoby na przejedzenie
Gdy tylko pojawią się objawy przejedzenia, należy przerwać spożywanie posiłku i w skuteczny sposób przyspieszyć trawienie. W takiej sytuacji bardzo ważne znaczenie ma ruch, gdyż wystarczy wstać od stołu i przejść się na przykład po domu. Można również postać kilka minut. Jeśli jednak nie ma na to siły, to można odprężyć się w pozycji leżącej, ale nie na brzuchu, tylko leżąc na plecach albo bokiem. Aby poprawić trawienie, można sięgnąć również po leki z apteki, które hamują wydzielanie kwasu żołądkowego lub go zobojętniające. Takie produkty stosowane doraźnie przynoszą ulgę w dolegliwościach. Działają osłonowo na błonę śluzową żołądka. Zawierają często takie substancje, jak: omeprazaol, esomeprazaol (hamowanie wydzielania kwasu), lub związki glinu, kwas alginowy, sukralfat (zobojętnianie soku żołądkowego).
Poza tym można również zastosować lek na wzdęcia. Warto wybierać te, w których składzie znajduje się symetykon, a jest to substancja, która rozbija pęcherzyki gazu, do których nagromadzenia doszło w przewodzie pokarmowym, w związku z czym są one łatwiej wchłaniane przez ściany jelit albo wydalane na zewnątrz. Substancja czynna, jaką jest symetykon nie wchłania się po podaniu doustnym, gdyż jest wydalana w postaci niezmienionej po przejściu przez układ pokarmowy. Ponadto produkty lecznicze z symetykonem mogą być stosowane wraz z innymi lekami i do tego nie zawierają cukru.
Innym sposobem są również napary ziołowe, które także poprawiają trawienie. Na przykład napar z mięty pieprzowej, gdyż zwiększa ona wydzielanie żółci oraz soku żołądkowego, co sprawia, że łatwiejsze staje się trawienie oraz przyswajanie pokarmów.
Można także zastosować napar z rumianku albo dziurawca. Te rośliny mają działanie rozkurczowe, a do tego pomagają pozbyć się uczucia ciężkości. Jeszcze innym rozwiązaniem jest napar z owoców kopru włoskiego, owoców kminku albo suszonego lub świeżego majeranku, które również pomagają na wzdęcia, zgagę oraz gazy.
Na ból brzucha oraz uczucie ciężkości może pomóc terapia ciepłem. W tym przypadku sprawdzi się okład z gorącego termoforu albo ciepła kąpiel, co przyczynia się do rozkurczenia mięśni, a do tego przynosi szybką ulgę. Domowym sposobem na przejedzenie się jest picie powoli i małymi łykami wody niegazowanej, co pozwoli nawodnić organizm oraz go oczyścić. Do tej wody można dodać listki mięty albo plasterki świeżego imbiru, co dodatkowo wspomoże trawienie.
Poza tym dobrym sposobem na przejedzenie jest również krótka drzemka, dzięki czemu organizm będzie mógł się zregenerować oraz odpocząć. Jednak należy tutaj również pamiętać o tym, aby nie kłaść się na brzuchu, gdyż to może uniemożliwić zaśnięcie albo zwiększy nasilenie się objawów. Do tego trzeba pamiętać o tych nieprzyjemnych dolegliwościach również w przyszłości, gdy pojawi się ochota, aby zjeść czegoś zbyt dużo.
Referencje:
Gulbicka P., Grzymisławski M., Wzdęcia brzucha – najczęstsze przyczyny i postępowanie [w:] „Piel. Zdr. Publ.”, 2016, 6, 1.
Lewandowski K., Kaniewska M., Świątek A., Rydzewska G., Symetykon – możliwe zastosowania w praktyce klinicznej i samoleczeniu [w:] „Lekarz POZ”, 3/2021.
Korzonek M., Dziergas A., Kuczyńska M., Choroba refluksowa przełyku (GERD) – problem wciąż aktualny [w:] „Forum Medycyny Rodzinnej”, 2014, vol 8, no 5.