8 czerwca w Warszawie to był Dzień Kariery Kobiety w IT. Organizatorki, Joanna Pruszyńska-Witkowska, Beata Jarosz, opowiadają nam jak bardzo popularne było to wydarzenie i tym samym udowadniają jak bardzo kobiety sa siłą w zawodzie IT.
BWL: Pani Joanno, Pani Beato 8 czerwca odbył się Dzień Kariery Kobiety w IT. Emocje opadły. Jak Panie, jako organizatorki oceniają to wydarzenie?
JPW: Przerosło nasze najśmielsze oczekiwania – zarówno pod kątem zainteresowania wydarzeniem, jak i entuzjastycznego odzewu ze strony wszystkich uczestników. Prelegentki – liderki branży, odważyły się na otwartą rozmowę o swoich własnych porażkach, nieprzespanych nocach z płaczącym dzieckiem, lękach, towarzyszących im wątpliwościach. Pokazały tym samym, że każda z nas przechodzi przez podobne momenty zawahania – zarówno te, które są na szczycie, jak i te, które myślą o rozpoczęciu kariery. Takie rozmowy dodały uczestniczkom otuchy, zmotywowały do pokonywania lęków i wyjścia ze strefy komfortu, bo to właśnie wtedy się rozwijamy. Wiele barier jest w nas samych i to zostało głośno powiedziane. Wytworzyła się niesamowita energia i moc – moc do zmiany.
BJ: Ogromne zainteresowanie wzbudził ostatni punkt programu, czyli sesje z mentorkami, podczas którego uczestniczki wydarzenia w ogromnym skupieniu słuchały koleżanek, które już są w branży. Miały okazję dowiedzieć się więcej na temat zawodów w IT, zakresu obowiązków, ich pierwszych kroków w nowej pracy i branży. Takie spotkania i rozmowy są niezwykle ważne, szczególnie w świetle badania DELAb, które wskazuję, że aż 3/4 Polek pracujących obecnie w IT wcześniej było zatrudnionych w innym sektorze rynku. Takie spotkania dają możliwość rozmowy z koleżankami, które przeszły już przez ten proces. Niesamowicie ważne jest również wsparcie najbliższego otoczenia, co również dało się zaobserwować wśród partnerów uczestniczek czekających na korytarzach i opiekujących się dziećmi. Dla dzieci nieco starszych mieliśmy kącik zabaw i profesjonalne wsparcie zapewnione przez Kids&Co. Pracodawcy i partnerzy wydarzenia bezpośrednio na swoich stoiskach rozmawiali o rekrutacjach, odpowiadali na pytania i zbierali aplikacje. Myślę, że w trakcie tego wydarzenia połączyliśmy wiele ważnych tematów i nowoczesnych rozwiązań.
BWL: Gościliście Państwo ponad trzysta kobiet, to świadczy o potrzebie wiedzy i zainteresowaniu tematem.
JPW: Jak najbardziej, zainteresowanie jest wielkie. Musieliśmy szybko zamknąć rejestrację ze względu na ograniczenia miejsca Google for Startups. Wiele osób, nie tylko kobiet, ma świadomość szybko postępującej cyfryzacji i całkowitej zmiany reguł na rynku pracy – dynamicznie zmieniających się zawodów i sposobu pracy. W najbliższej przyszłości 40% stanowisk zostanie zautomatyzowanych oraz zastąpionych sztuczną inteligencją. Jednak z drugiej strony wciąż obserwujemy gigantyczny niedobór pracowników w sektorze IT, a pracodawcy coraz częściej oferują elastyczne formy zatrudnienia. Wiemy, że przyszłość jest ściśle związana z technologią i każdego dnia powstaje wiele nowych zawodów w szeroko rozumianym sektorze IT.
BJ: Zmiany na rynku pracy najbardziej dotkną kobiet, bo według raportów organizacji takich, jak WEF, MacKinsey, to właśnie zawody tradycyjnie, najczęściej wybierane przez kobiety, są likwidowane: administracja, księgowość, wsparcie klienta. DELAb oszacował, że w Polsce ponad 7 mln osób zagrożonych jest utratą pracy – my estymujemy, że 70% z nich to będą kobiety. Wystarczy spojrzeć na sektor finansowy – banki ogłaszają grupowe zwolnienia po 1200 – 1600 osób. Według Bilansu Kapitału Ludzkiego opracowanego przez PARP 70% pracowników w tym sektorze stanowią kobiety. Zadajmy sobie pytanie o przyszłość tych kobiet. Przykładowo, jeżeli wszystkie banki zlikwidują stanowisko eksperta od ryzyka kredytowego, bo lepiej i sprawniej wykonuje te zadania sztuczna inteligencja, to osoba z takimi kompetencjami nie znajdzie nowego stanowiska w żadnym innym banku. Rozwiązaniem jest przebranżowienie się na data scientist lub nawet testera automatycznego i zmiana stanowiska w obrębie tego samego banku. Jest to rozwiązanie korzystne dla obu stron.
BWL: W jednym dniu zebrały Panie wielu ekspertów z kilkunastu firm, którzy opowiadali o możliwościach pracy w sektorze IT i wymaganych kompetencjach. Jak oni oceniają potencjał rozwoju kariery dla kobiet w tej branży?
JPW: Przede wszystkim firmy borykają się z brakiem specjalistów do pracy w technologiach. Z ostatniego raportu Empirica wynika, że niebawem w Europie brakować będzie ponad 1,260 mln specjalistów. Trudno ich znaleźć. Zachęcanie kobiet do pracy w ICT jest jak najbardziej naturalnym ruchem. Kobiety są wykształcone – 54% studentów studiów wyższych to właśnie one. Kobiety chętnie się kształcą, jak widzieliśmy w raporcie Pani dr Justyny Pokojskiej. Zatem wystarczy, aby kobiety sięgały po kursy takie, jak w naszej szkole – trwające kilka miesięcy i umożliwiające rozpoczęcie pracy w IT. Największe korporacje, jak Citi, Accenture, JP Morgan, Credit Suisse, MasterCard podpisały deklarację o tworzeniu przyjaznych kobietom firm i angażują się w projekty, które mają na celu promować karierę kobiet w IT – tak samo jak nasze wydarzenie.
BWL: Z przeprowadzonych i prezentowanych podczas wydarzenia badań wynika, iż do 2026 roku w branży IT na całym świecie zabraknie 1,6 mln specjalistów. Jest zatem luka dla Kobiet. Czy uczestniczki wydarzenia, mając teraz większą wiedzę o specyfice i możliwościach pracy w IT, wykorzystają ją?
BJ: Tak, widzimy to każdego dnia. W naszej szkole 52% kursantów to kobiety – jesteśmy najchętniej wybieraną przez kobiety szkołą programowania, a jeszcze niedawno nie było żadnych kobiet na kursach przekształcających do IT. Powoli, ale jednak przybywa kobiet w tym sektorze i one inspirują inne kobiety do wejścia w świat technologii. Musimy przyznać, że żadna z naszych wielu absolwentek nie uznała, po rozpoczęciu pracy w IT u naszych partnerów, że to branża nie dla niej. Wręcz odwrotnie, zazwyczaj żałują, że wcześniej nie zaczęły kursów przekształcających. Co nas cieszy, to fakt, że to często partnerzy, mężowie zachęcają swoje żony, partnerki, aby spróbowały swych sił i często osobiście zapisują je na nasze kursy, a także wspierają w procesie nauki.
BWL: Kariera w IT to dziś „męski”, bo w 85 procentach zdominowany przez panów kierunek. Ile jeszcze trzeba zrobić, by Kobiety w tej branży stały się równorzędnym partnerem, a siły rozłożyły się po równo?
JPW: Z raportu „Kobiety w Technologiach” Znanych Ekspertek oraz z raportu Empirica wynika, że na te dysproporcje przede wszystkim wpływają zobowiązania wynikające z posiadania rodziny. Kobiety zazwyczaj z powodu obowiązków domowych przeznaczają mniej czasu na rozwój osobisty. Po pracy jak najszybciej chcą być w domu, zatem bardzo doceniają elastyczne formy kształcenia, takie jak nauka online, która daje im dużą swobodę w wyborze czasu i miejsca nauki. Niezmiernie ważne jest również wsparcie kobiet w codziennych obowiązkach przez pozostałych domowników. Urlop macierzyński i wychowawczy to często przyczyna dłuższej nieobecności na rynku pracy. Warto już tutaj szukać bardziej zrównoważonych rozwiązań, angażujących oboje rodziców.
BJ: Poza tym ważne jest, aby stale aktualizować kompetencje i nastawić się, że wejście do nowej branży będzie wiązać się z dodatkowym nakładem pracy, ale też będzie procentować w przyszłości. Praca zdalna, w wielu wypadkach preferowana przez kobiety, jest w zasięgu ręki. Technologie są przecież dla wszystkich – zachęcajmy dziewczyny i kobiety do próbowania swoich sił w nauce i do interakcji z technologiami już w szkole i na studiach. Dziś, w przeciwieństwie do lat 80., kiedy dostęp do komputerów mieli głównie chłopcy, wszyscy cały czas otaczamy się technologią. To świetna okazja, by znaleźć i zdobyć zawód związany właśnie z tym obszarem.
BWL: Organizując Dzień Kariery Kobiet w IT zdecydowały się Panie na Warszawę. Co z innymi miastami? Czy planujecie Panie organizację kolejnych edycji poza granicami stolicy?
JPW: Tak, kolejnym miejscem będzie Kraków. To miasto, gdzie według danych ABSL znajdują się najwięksi pracodawcy w Polsce, zatem istnieje wiele możliwości pracy w firmach takich, jak IBM, Capgemini, Accenture, Asseco. Chcemy, aby kobiety z małopolski miały okazję poznać ekspertki właśnie z tych firm, które na co dzień tworzą i rozwijają aplikacje, zajmują się architekturą IT, są scrum masterkami, zarządzają projektami IT czy testują aplikacje. Już dziś zapraszamy na kolejne edycje naszego wydarzenia.
Dziękujemy za rozmowę