Wirus SARS-CoV-2 towarzyszy ludziom na całym świecie już drugi rok i bardzo zmienił sposób funkcjonowania. Wpłynął na to, jak pracujemy, uczymy się, podróżujemy czy realizujemy pasje. Wielu osób pozbawił zatrudnienia, a jeszcze inni stracili kogoś bliskiego. Z lękiem obserwujemy zbliżającą się czwartą falę, są dostępne szczepienia, a także szereg badań diagnostycznych, które umożliwiają szybką i rzetelną diagnozę. Metody są różne, więc klienci mają w czym wybierać. Wiele z nich bazuje na wykryciu materiału genetycznego wirusa, inne sprawdzają obecność przeciwciał.
Test na obecność przeciwciał
Do procesu diagnostycznego stosuje się różnego rodzaju badania, które pokazują obecność wirusa SARS-CoV-2. Niektóre z nich są wykonywane także po przebyciu zakażenia i pomagają przy identyfikacji przeciwciał oraz określają ich ilość. Najczęściej w Polsce wykonuje się testy genetyczne oraz immunologiczne (serologiczne). Większość z nich polega na wykryciu materiału i przeciwciał wirusa. To pomaga znaleźć osoby, które przeszły lub przechodzą chorobę w sposób bezobjawowy. Co istotne, dodatnie wyniki potwierdza się badaniem https://diag.pl/sklep/pakiety/sars-cov-2-metoda-real-time-rt-pcr/. Test RT PCR wykrywa komórki wirusa SARS-CoV-2. W ten sposób z materiału genetycznego można się dowiedzieć, czy w danym momencie choruje się na COVID-19.
Popularne testy genetyczne
Test antygenowy to szybki test przesiewowy. Służy do wykrywania antygenu SARS-CoV-2 w organizmie człowieka. To badanie realizowane w laboratoriach i wszędzie tam, gdzie chce się zastosować szybką ścieżkę diagnostyczną. Jego skuteczność wynosi 80%. Natomiast wynik otrzymuje się po kilkunastu minutach od nałożenia materiału na specjalną płytkę. Z wyglądu przypomina test ciążowy, a pozytywny wynik testu jest potwierdzony dwiema kreskami – czerwoną i czarną.
Natomiast badania wykonywane metodą półilościową mogą pokazywać przeciwciała IgG, które świadczą o przebyciu zakażenia w przeszłości lub aktywnej infekcji (klasa IgM lub IgA). Aby wykonać test, należy pobrać krew żylną pacjenta. Dodatni wynik obecności wirusa należy zweryfikować wykorzystując testy RT-PCR.
Jakie metody sprzyjają wykryciu materiału genetycznego wirusa?
Można również wykonać test kasetkowy. W tym wypadku bazuje się na próbce pobranej z palca. Wynik dodatni mówi o tym, że pacjent przebył zakażenie w przeszłości lub obecnie walczy z infekcją. Panele przeciwciał to badanie metodą półilościową oraz jakościowo-kasetkową, które jest mniej dokładna. Oczywiście pozytywny wynik badania krwi należy potwierdzić za pomocą testu Real Time RT-PCR. Warto przy tym pamiętać, że ujemne wskazanie testu kasetowego nie wyklucza przebiegu infekcji. I dlatego jest to mało wiarygodna opcja. Czasem nie dochodzi do wystąpienia objawów lub też pacjent nie wytwarza odpowiedniej ilości przeciwciał, a wówczas wynik będzie fałszywie ujemny. I dlatego te testy są przeznaczone dla osób zdrowych, które nie posiadają objawów.
Zakażenie SARS-CoV-2 może prowadzić do zapalenia płuc, ciężkich powikłań i w wielu wypadkach jest konieczność hospitalizacji. Sam wirus przenosi się drogą kropelkową, ale można się również zarazić, dotykając powierzchni. Niezbędna jest więc izolacja osób chorych, zachowanie szczególnej higieny, a zalecenia wydane przez światową organizację zdrowia muszą być przestrzegane przez wszystkich. Poza szczepieniami jedyną bronią stają się testy serologiczne czy testy antygenowe, które świetnie sprawdzają się w badaniach epidemiologicznych.