Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych jest jedną z najważniejszych kwestii, którą należy zająć się podczas wychowania dziecka. Propagowanie zdrowego jedzenia oraz stylu życia stanowi najlepszą profilaktykę poważnych chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość czy cukrzyca. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jakie nawyki warto rozwijać.Kopiuj HTMLKopiuj tekst
Owoce i warzywa dołączane do każdego posiłku
Podstawą kształtowania prawidłowych nawyków jest wprowadzenie odpowiedniej ilości warzyw i owoców, stanowiących doskonałe źródło niezbędnych dla zdrowia witamin i minerałów. Warto pamiętać przy tym o różnorodności i nie ograniczać się tylko do jednego rodzaju produktów. Urozmaicone składniki oswoją najmłodsze dzieci z różnymi smakami, dzięki czemu będą w przyszłości bardziej otwarte na próbowanie nowości.
Marchew, pomidory, papryka oraz owoce cytrusowe to doskonałe źródło witaminy C, która stymuluje naturalny układ odpornościowy. W diecie nie powinno zabraknąć także brokułów, szpinaku oraz selera naciowego, zawierających foliany, witaminę B6 oraz żelazo. Zapobiegają one występowaniu poważnych dla zdrowia niedoborów. Owoce i warzywa powinny pojawiać się w każdym posiłku. Należy pamiętać o nich także podczas przygotowywania drugiego śniadania. Zadbaj jednocześnie o ciekawą i kolorową prezentację dania. Latem najlepiej sprawdzą się sezonowe produkty. Zimą można natomiast korzystać z mrożonek. Więcej ciekawych porad dotyczących żywienia znajdziesz na: żywieniemaznaczenie.pl.
Wspólne i regularne spożywanie posiłków
Warto zadbać także o sposób spożywania posiłków. Wspólne spotkania przy stole stanowią doskonały sposób na unormowanie pór jedzenia oraz pogłębienie więzi rodzinnych. Celebracja sprawi, że dziecko zacznie jeść wolniej, dokładniej przeżuwając kolejne kęsy, co pozytywnie wpłynie na późniejsze trawienie. Dodatkowo zapobiegnie zbyt szybkiemu jedzeniu i przejadaniu się.
Wyznaczając godziny spotkań przy stole, należy zwrócić uwagę na regularność. Systematyczne pory śniadania, obiadu i kolacji zmniejszą ryzyko podjadania między posiłkami. Dodatkowo pozytywnie wpłyną na metabolizm oraz samopoczucie członków rodziny w każdym wieku. Ważne jest także obserwowanie nawyków żywieniowych dziecka oraz wyłapywanie ewentualnych nieprawidłowości, które mogą wskazywać na występowanie chorób, m.in. cukrzycy, o której więcej przeczytasz na: https://www.mojniemowlak.pl/cukrzyca-u-dziecka-objawy/.
Wspólne planowanie i przyrządzanie jedzenia
Jeśli zależy Ci na kształtowaniu prawidłowych nawyków, angażuj dziecko na co dzień. Pozwól uczestniczyć mu w planowaniu oraz przygotowywaniu posiłków. W ten sposób skutecznie wyrobisz u najmłodszych pasję do samodzielnego gotowania oraz odpowiedzialnego robienia zakupów. Wspólne przygotowywanie listy zachęci malucha do rozwijania zdolności kulinarnych oraz świadomego kształtowania diety na późniejszych etapach życia.
Podczas ustalania jadłospisu nie zapomnij o tym, że każdego dnia dziecko powinno spożywać 5 posiłków, z czego dwa mogą stanowić przekąskę. Ciekawym sposobem na wzbogacenie codziennej diety dzieci o szczególnych potrzebach żywieniowych są także napoje Frebini Energy DRINK. Jest to skuteczna metoda na uzupełnianie niedoborów kalorycznych wywołanych chorobą i ogólnym osłabieniem organizmu.