Publiczność 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni miała okazję obejrzeć aż 50 filmów krótko- i długometrażowych. Nominację do Konkursu Głównego otrzymało rekordowo 16 filmów. Prestiżową statuetkę Złotych Lwów zdobyła „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego. Srebrne Lwy przyznano „Kamerdynerowi” Filipa Bajona, zaś nagrody specjalne odebrali Marek Koterski i Wojciech Smarzowski. Mecenasem festiwalu był PKO Bank Polski.
https://businesswomanlife.pl/wp-content/uploads/2018/10/IMG_8436-1.mov
Jak co roku, w programie Festiwalu znalazły się trzy sekcje konkursowe. Ekscytujący Konkurs Główny, Konkurs Inne Spojrzenie – dla twórców alternatywnych oraz Konkurs Filmów Krótkometrażowych. Do walki o Złote Lwy w Konkursie Głównym stanęli zarówno nestorzy polskiego kina, jak i młodzi twórcy.
Młode pokolenie z wysokimi wynikami
Spośród debiutów, kilka zasługuje na szczególną uwagę, w tym m.in. „Juliusz” Aleksandra Pietrzaka, „Dziura w głowie” Piotra Subbotki i „Autsajder” Adama Sikory. Ciekawe filmy pojawiły się także w Konkursie Inne Spojrzenie, który zawojowały młode reżyserki. Nagrodę specjalną zdobyła Jagoda Szelc za „Monument”, a główna nagroda w tej kategorii – Złoty Pazur – powędrował do Olgi Chajdas za „Ninę”.
Podwójny debiut
Pewną ciekawostką okazało się przyznanie Złotego Lwa w kategorii debiut Agnieszce Smoczyńskiej, która odebrała już taką nagrodę w 2015 r. za „Córki dancingu”. Regulamin Festiwalu pozwala jednak na przyznanie statuetki za pierwszy lub drugi film. Tak też było w przypadku młodej reżyserki, która w tym roku zaprezentowała film „Fuga”.
Nagrodę w kategorii najlepsza główna rola męska otrzymał Adam Woronowicz za film „Kamerdyner”, zaś kobiecą Grażyna Błęcka-Kolska za poruszającą rolę w „Ułaskawieniu”. Statuetki powędrowały także do Olgierda Łukaszewicza i Aleksandry Koniecznej za role drugoplanowe w „Jak pies z kotem”. Za całokształt twórczości został doceniony Jerzy Skolimowski.
Pokazy specjalne
W ramach festiwalu odbyły się liczne wydarzenia towarzyszące, w tym spotkania z twórcami, konkursy, koncerty i imprezy plenerowe. Publiczność mogła uczestniczyć również w wyjątkowych pokazach kultowych filmów polskiej kinematografii, w tym „Człowiek z marmuru”, „Poszukiwany, poszukiwana” oraz „Panny z Wilka”. Ich cyfryzację wspierał PKO Bank Polski – wieloletni sponsor główny Festiwalu w Gdyni.