Nikt nie lubi poniedziałków, jednak praca po weekendzie nie jest aż taka straszna, jak ją malują – zwłaszcza jeżeli pracuje się w biurze, które sprzyja energetyzującej i motywującej atmosferze.
Nie tylko wyrozumiały szef oraz kompetentni i zorganizowani współpracownicy są ważni, ale również aranżacja biura, która nie tylko cieszy oko, a potrafi także zwiększyć wydajność pracowników, wyzwolić pracowitość, poprawić koncentrację na zadaniach i w efekcie – przyczynić się do samozadowolenia z pracy.
Jak kolory ścian wpływają na psychikę człowieka?
Każdy ma swoje indywidualne upodobania, jeżeli chodzi o kolory. Mimo różnic w gustach, każdy nas reaguje na określone barwy w ten sam sposób – jedne kolory potrafią aktywizować i motywować do działania, inne – relaksować, wyciszać i uspokajać. Jedne wnętrza mogą nieść ze sobą ducha pesymizmu, a inne – optymistyczny nastrój. Dlatego tak ważny jest dobór właściwych kolorów do biura. Barwy ścian mogą poprawiać wydajność pracy…ale również wywoływać ospałość i zniechęcenie, a nawet nerwowość, dlatego nie należy lekceważyć psychologii kolorów.
Jakie kolory motywują do pracy w biurze, a jakich unikać?
Biuro pomalowane na jasne i ciepłe kolory tworzy przytulną atmosferę pracy – ale absolutnie nie rozleniwiającą! Kolory ciemne będą przytłaczające, natomiast zbyt intensywne i jaskrawe – rozpraszające skupienie i drażniące pracowników. Do pracy zdecydowanie motywują jasności dobrze ze sobą skomponowane – nie zbyt kontrastowe, które mogą rozpraszać uwagę. O wiele korzystnie wypadnie połączenie miodowego koloru z ziemistymi barwami i ciemnymi lub jasnymi meblami niż delikatnej zieleni z jasnym różem.
Pomalowanie biura open space na jeden kolor i zainwestowanie w jednolite umeblowanie mogłoby stworzyć wrażenie monotonii kolorystycznej – dlatego warto delikatnie różnicować barwy. Każda ściana może zostać pomalowana innym odcieniem tego samego koloru, a biel – urozmaicona kolorowymi dodatkami, jak fotele, kanapy czy plakaty.
Biuro w bieli, czyli jakie farby białe do biura wybrać?
Mogłoby się wydawać, że biała farba w biurze może działać usypiająco, tworząc niekorzystną atmosferę, przypominającą szpitalne sale, jednak nic bardziej mylnego! Biel – jako jeden z chłodnych kolorów – sprzyja koncentracji podczas wysiłku umysłowego, ponadto – powiększa optycznie pomieszczenie i tworzy uczucie przyjemnego chłodu…co można docenić zwłaszcza podczas upałów.
Niektórzy przepadają za tradycyjną biało-czarną elegancją. Biel i czerń można połączyć z kolorowymi akcentami – najlepiej jednej barwy, aby nie stworzyć wrażenia chaosu, a jednocześnie stworzyć niebanalny design – bo choć elegancja jest nieustannie w modzie, o tyle prostym biało-czarnym wystrojom często brakuje pazura.
Przytulne biuro dla pracowników
Wrażenie przytulności mogą stworzyć barwy ziemi – jako barwy neutralne doskonale mogą komponować się z jasnymi pastelami i nieco żywszym oranżem. Kompozycja delikatnych brązów z wiosenną zielenią nie tylko rozświetli pomieszczenie, ale może zniwelować zdenerwowanie (zielony uspokaja, ale nie wzbudza senności).
Inne ciepłe kolory – stonowane żółcie i delikatne pomarańcze – można zastosować w biurowej kuchni, aby stworzyć idealne miejsce dla dobrego samopoczucia. Żółcie wprowadzają optymistyczny nastrój, przywołując na myśl słoneczne lato, a pomarańczowe odcienie – jako pełne energii – sprzyjają pozytywnemu myśleniu, a także mogą wyzwolić twórcze nastawienie do pracy.
Pastelowe róże mogą działać rozluźniająco. Róże bardzo łagodnie pobudzają organizm (w przeciwieństwie do intensywnych czerwieni), a fiolety działają rozluźniająco, dlatego warto wykorzystać je w biurowej kuchni. Odprężenie to również zasługa zieleni, która daje otoczeniu poczucie bezpieczeństwa.
Jak pomalować biuro, aby kolory motywowały i relaksowały?
Możliwości jest mnóstwo, począwszy od połączeń czystej bieli z aktywizującymi kolorami – jak żółcie i pomarańcze, po wykorzystanie kolorów pastelowych z kolorami ziemi i stworzenie przytulnej aury, w której pracownikowi będzie się lepiej pracowało niż w sterylnym i monotonnym pomieszczeniu.
Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej – tego nie możemy podważyć, ale z pewnością twierdzimy, że biuro może być tak samo korzystne dla samopoczucia i przyjemne dla oka.