PODSTAWY STYLU
PROWOKATYWNEGO
I TERAPII PROWOKATYWNEJ
15-17.05.2015 WARSZAWA
– PRESS KIT –
PROWADZI: NONI HÖFNER
Organizowany w Polsce przez PROVOCARE – Instytut Komunikacji Prowokatywnej • www.provocare.pl
W dniach 15–17 maja 2015 r. w Warszawie, odbędzie się PIERWSZY W POLSCE WARSZTAT METODYCZNO – NARZĘDZIOWY Z TERAPII PROWOKATYWNEJ. Poprowadzi go Noni Höfner, wieloletnia uczennica i współpracowniczka ojca Terapii Prowokatywnej – Franka Farrelly’ego.
Noni Höfner przyjeżdża do Polski na specjalne zaproszenie Provocare – Instytutu Komunikacji Prowokatywnej.
Celem warsztatu jest zrozumienie idei i narzędzi Terapii Prowo-katywnej, jej zastosowania i skuteczności w rozwoju własnym i pacjentów (podopiecznych) – zarówno od strony zawodowej jak i osobistej.
W trakcie warsztatu uczestnicy odpowiedzą sobie na następujące pytania: gdzie drzemie niezwykła skuteczność podejścia prowokatywnego? Jakie mechanizmy uruchamia w terapeucie a jakie w pacjencie? Czego wymaga od terapeuty? Czym różni się od zwykłej prowokacji? I przede wszystkim: jak elementy terapii prowokatywnej mogę włączyć do swojego stylu pracy dla jeszcze efektywniejszego wspierania pacjenta.
Warsztat skierowany jest do:
- psychologów, terapeutów, pedagogów,
- kadry medycznej (w tym szczególnie dla lekarzy i kadry medycznej oddziałów onkologicznych i psychiatrycznych),
- pracowników socjalnych, społecznych i pomocowych,
- coachów, trenerów,
- studentów i absolwentów psychologii, pedagogiki i różnych szkół terapii.
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
! Uwaga!!!
Możliwe są skutki uboczne: poszerzenie perspektywy, pobudzenie kreatywności, większa elastyczność, wzrost satysfakcji z pracy z pacjentem, nowe zakochanie się w swojej pracy.
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Więcej informacji na:
www.provocare.pl
…INSPIRUJĄC SIĘ PROWOKATYWNOŚCIĄ…
Nazwa prowokatywność pojawiła się jako określenie metody pracy terapeutycznej Franka Farrelly’ego. Prześmiewczej, pełnej zaczepek, prowokacji, humoru, z olbrzymią dozą szacunku i życzliwości do osoby. Metody równie skutecznej, co kontrowersyjnej.
Kluczem prowokatywności jest umiejętne łączenie trzech elementów: ciepła/ życzliwości, humoru i stawiania wyzwań (prowokowania). To jest bardzo ważne dla odróżnienia prowokatywności od zwykłej prowokacji, która sama w sobie często rozumiana jest jako konfrontacja.
„JEŚLI CHCESZ, ABY OSIOŁ POSZEDŁ DALEJ, POCIĄGNIJ GO ZA OGON.”
Terapia Prowokatywna zakłada, że najlepszym lekarstwem jest próba obrócenia swoich problemów w żart, że okrężna droga także prowadzi do rozwiązania i że ludzie są o wiele silniejsi, niż im się wydaje. Utrudnia to klientowi traktowanie na poważnie swoich przekonań i negatywnego obrazu samego siebie. Dzięki asertywnej obronie przed terapeutą, klient uczy się:
- bronić swojego punktu widzenia,
- realistycznego patrzenia na własną osobę i doceniania siebie samego.
Tak, jak w przypadku tradycyjnego modelu terapii, Terapia Prowokatywna oparta jest na pozytywnym podejściu, akceptacji i docenianiu. Różnica między nimi polega na tym, że w przypadku terapii prowokatywnej, ogromną rolę odgrywa nie tyle sam cel, co stojące za nim wyzwanie. Dużą rolę odgrywa tu również mechanizm polegający na przesadnym wyolbrzymianiu słabości klienta aż do uzyskania efektu śmieszności, wyrażaniu absurdalnych deklaracji i proponowaniu nierealistycznych rozwiązań. Terapeuta posługuje się negatywnymi stereotypami lub „pajacuje” i przesadza. Bardzo istotnym elementem tej taktyki jest też uporczywe powracanie do tematów, które są dla klienta niewygodne.
Metoda prowokatywna opiera się na Terapii Prowokatywnej opracowanej przez Franka Farrelly’ego.
Styl Prowokatywny terapii jest kombinacją:
Kontaktu
Zaangażowanie w sprawy człowieka siedzącego naprzeciwko, szacunek dla jego indywidualności.
Poczucia humoru
Praca terapeutyczna z poważnymi, czasem bardzo trudnymi tematami, okraszona odpowiednią dozą poczucia humoru, wesołością i relatywizacją problemu.
Wyzwania
Aktywne wyzwanie dla przekonań, sposobu zachowania i celów reprezentowanych przez klienta.
Styl prowokatywny „prowokuje” klienta do zadziwiająco szybkiej reakcji w postaci:
Docenienia samego siebie poprzez obronę własnej tożsamości i reprezentowanych przez siebie wartości.
- Bardziej realistycznego spojrzenia na psychologiczną i społeczną rzeczywistość.
- Asertywności i obrony swojego punktu widzenia.
- Zwiększenia poczucia własnej wartości.
- Lepszego kontaktu z samym sobą i otoczeniem.
- Gotowości do poniesienia odpowiedzialności.
- Długofalowego działania tych reakcji.
Często jeszcze przez długi czas po zakończeniu rozmowy pacjent dochodzi do kolejnych wniosków.
Może być stosowana jako narzędzie główne lub komplementarne, będąc swego rodzaju „asem w rękawie”, szczególnie w momentach impasu lub w przypadkach, kiedy inne metody terapeutyczne nie przynoszą oczekiwanych efektów.
TRENING POPROWADZI: NONI HÖFNER
Najbardziej znana przedstawicielka Terapii Prowokatywnej (PT), Prowokatywnego Systemu Pracy® i Stylu Prowokatywnego(Prost)® w Niemczech. Z wykształcenia psycholog. Od 40 lat pracuje jako terapeuta par, z czego od 30 lat w swojej pracy z pacjentami (klientami) wykorzystuje styl prowokatywny. Od 1988 roku współzałożycielka i dyrektorka DIP (Niemiecki Instytut Terapii Prowokatywnej). Współzałożycielka i dyrektorka Consulting Institute Klic (www.klicinstitut.de)
W swojej pracy terapeutycznej wykorzystuje także elementy metod: EMDR, EFT (PET), techniki relaksacyjne, HCDA.
ORGANIZATOR WARSZTATÓW
PROVOCARE – Instytut Komunikacji Prowokatywnej. Pomysł na Provocare pojawił się w efekcie rozmów Joanny Czarneckiej z Frankiem Farrellym i za jego błogosławieństwem. Instytut rozpoczął swoją działalność w 2013 roku. Celem Instytutu jest popularyzacja metod prowokatywnych w tworzeniu lepszej jakości życia. Realizowane jest to poprzez edukację ludzi oraz coachów, trenerów, terapeutów, pracę terapeutyczną, coachingową, tworzenie i rozwój ośrodków badań, scalanie środowisk prowokatywnych.
Joanna Czarnecka
– terapeuta, coach, trener, mediator, arteterapeuta
Jako Coach, Trener i Terapeuta, posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu zajęć, szkoleń oraz wdrożeń związanych z budowaniem stanu samoświadomości oraz tożsamości osób i zespołów. Jest autorką wielu nowatorskich rozwiązań projektowych dotyczących zmiany kultury organizacyjnej w złożonych strukturach organizacyjnych. Autorka tekstów metaforycznych i terapeutycznych. Jako Przewodnicząca Wrocławskiego Klubu Coacha, propaguje dojrzałe i etyczne standardy w nurcie Coachingu. Drugą jej specjalizacją, jest praca na przekonaniach, postawach, motywacji oraz nad kreatywnym myśleniem u jednostek i zespołów. Opracowuje i realizuje autorskie projekty rozwoju kompetencji i umiejętności kadry zarządzającej, handlowej, medycznej, terapeutycznej, psychologicznej i pedagogicznej różnych szczebli. Projektuje gry i symulacje szkoleniowe Pracowała jako arteterapeutka i socjoterapeutka. Obecnie udziela sesji diagnostyczno-terapeutycznych, warsztatów rozwoju kompetencji terapeutycznych i pedagogicznych. Współtwórca Provocare – Instytutu Komunikacji Prowokatywnej.
Norbert Grzybek
– coach, trener, konsultant
Ponad 13 lat doświadczeń pracy z ludźmi i dla ludzi, około 4000 godzin szkoleń. Najchętniej pracuje tam, „gdzie ludziom trudno jest się dogadać, a chcą to robić lepiej/łatwiej/skuteczniej/… I to niezależnie, czy rzecz dotyczy relacji w zespole, rodzinie, grupie rówieśniczej, sytuacji szef – podwładny”. Efektywnie tworzy w ludziach poczucie możliwości, motywacji i ciekawości tak na świat jak i naukę/rozwój. Specjalista od wymyślania i opracowywania efektywnych programów rozwoju osobistego i pracy na silnych stronach, zarówno w rozwoju, edukacji, wychowaniu, zarządzaniu, jak i codziennym życiu. Propagator metod uruchamiających potencjał ludzki i możliwości porozumienia pomimo różnic czy konfliktów. Współtwórca Provocare – Instytutu Komunikacji Prowokatywnej i Mogę Móc.
ZAPRASZAMY
Szersze informacje znajdą Państwo na stronie
www.provocare.pl