„Polskie firmy rodzinne” Anny Zasiadczyk i Artura Krasickiego to zbiór fascynujących portretów polskich firm, które działają od pokoleń – ich rzemieślniczych tradycji nie przerwały zabory, dwie wojny światowe ani trudne dla prywatnych inicjatyw czasy PRL-u. W księgarniach już od 17 lutego.
Trzynaście rodzin, trzynaście profesji, trzynaście różnych, choć zaskakująco podobnych losów. W Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Łodzi działają firmy prowadzone już przez trzecie, a nawet czwarte pokolenie spadkobierców. Ich renoma sięga nieraz poza granice Polski – założoną w 1902 roku Pracownię Krawatów JaniNa nie tylko zawsze cenił każdy krakowski elegant, ale także klienci z Włoch. Pracownię Obuwia Kielmanów odwiedzał m.in. afgański król Amanullah Khan, który za jednym zamachem zamówił dwieście par obuwia, a obecnie buty na miarę zamawiają tam Jeremy Irons i Steven Seagal.
W książce Artura Krasickiego i Anny Zasiadczyk kontynuatorzy stuletnich tradycji biznesowych – fotografowie, piekarze, lutnicy, fryzjerzy i wielu innych – dzielą się pełnymi anegdot opowieściami o dziejach swoich firm oraz zdradzają przekazywane z pokolenia na pokolenie tajniki rzemiosła. Łódzki warsztat samochodowy Braci Wróblewskich produkował przed wojną ciężarówki, a solidnością napraw przyciąga klientów do dziś. Pracownia Lutnicza Niewczyk & Synowie zrobiła skrzypce dla tak uznanych muzyków jak np. Yehudi Menuhin. Pączki z najsłynniejszej w stolicy Pracowni Cukierniczej Zagoździński, którymi szczególnie w tłusty czwartek zajadają się warszawiacy, uwielbiał sam Marszałek Piłsudski.
Klienci firm rodzinnych są bowiem rozmaici – często słynni, niekiedy ekscentryczni, bywa, że bliżej zaprzyjaźnieni. Klientami pracowni Oprawa obrazów Lachmanowie były znane osobistości ze świata kultury takie jak Stanisław Mrożek czy Czesław Miłosz, który lubił tam wpadać towarzysko.
Nie ma w tym nic dziwnego, skoro w małych rodzinnych firmach panuje niepowtarzalna atmosfera, a ich właściciele są wyjątkowi. Aby przetrwać na rynku ponad sto lat, musieli wykazać się determinacją, rzetelnością i uczciwością, nieraz także prawdziwym nowatorstwem, by nadążyć za szybko zmieniającym się światem. Dzieje firm i prowadzących je rodzin to nie tylko osiągnięcia zawodowe – zbiegają się nieraz z historią Polski i świata. Przeczytamy o niezwykłej korespondencji protoplasty fryzjerskiego rodu z Poznania ze słynnym Antoinem – Antonim Cierplikowskim, paryskim fryzjerem gwiazd. Poznamy losy walczącego w Dywizjonie 303 Aleksandra Wróblewskiego, jednego z bohaterów znanej książki Arkadego Fiedlera.
Bogato ilustrowane wydanie zawiera zdjęcia z archiwów rodzinnych, dawne reklamy, stare dokumenty, fragmenty biznesowej korespondencji i drzewa genealogiczne rzemieślniczych rodów. Wszystko to pozwala czytelnikowi przenieść się w przeszłość, poczuć atmosferę dawnych czasów i przejść wraz z bohaterami przez wszystkie lata prowadzenia rodzinnego biznesu, aż do współczesności.
Artur Krasicki – dziennikarz, miłośnik przedwojennych czasopism polskojęzycznych. Publikował w „Na przełaj”, „Machinie”, „Lampie i Iskrze Bożej”, „Przekroju” i „Fakcie”. Scenarzysta filmu o zbrodniach wołyńskich i odcinków „Ojca Mateusza”.
Anna Zasiadczyk – zastępczyni szefa zespołu show-biznes w Fakcie. Wcześniej dziennikarka i redaktorka w wydawnictwie Axel Springer oraz szefowa działu Ludzie w Fakcie. Autorka książki: „Anna German. Biografia z niezwykłymi zdjęciami”.
Autorzy: Artur Krasicki, Anna Zasiadczyk
Tytuł: „Polskie firmy rodzinne:
Wydawnictwo: MUZA
Premiera: 17 lutego 2016
Cena: 49,90 zł